آیا جزو افرادی هستید که تفکر بصری قوی دارند؟

تفکر بصری یکی از اصطلاحات روان‌شناسی است و اشاره به نوعی تفکر دارد که در نتیجه ادراک یا پردازش محرک‌ها، اشکال و الگوهای دیداری بوجود می‌آید. تفکر بصری یکی از عملکردهای اساسی نیمکره راست مغز است که به آن “نیمکره بصری” نیز گفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با تفکر بصری ویدئوی زیر را تماشا کنید.

معماهای بسیاری برای تفکر بصری ساخته شده‌اند. از جمله این معماها می‌توان به پازل  اشکال هندسی (مثلث، مربع، مستطیل و …) اشاره کرد که در آنها اشکال هندسی کوچکتری جای گرفته‌اند و شما باید تشخیص دهید در مجموع چند شکل هندسی در این شکل جای گرفته است. استراتژی حل مسئله اینست که شما بتوانید با چشم تشخیص دهید چگونه این اشکال هندسی کوچکتر بهم متصل شده‌اند و شکل بزرگتر را ساخته‌اند. اینگونه تمرینها علاوه بر اینکه تفکر بصری را درونتان تقویت می‌کند، موجب تقویت تفکر “کل نگر” شما نیز خواهد شد. از نظر بعضی افراد پازلهای تفکر بصری جزو سخت‌ترین معماها هستند لذا اصلا بعید نیست که این پازل را به چند نفر نشان دهید و هربار پاسخ متفاوتی بشنوید.

من نمی‌دانم این پازل‌ها را چه کسی درست کرده یا تاریخچه‌اش به کجا باز می‌گردد اما می‌دانم که ریاضی‌دانان باستان از این اشکال در اثبات قضایای هندسی بهره‌ می‌برده‌اند.

من در ادامه دو پازل مشهور از این نوع را برایتان قرار داده‌ام. بیایید ببینیم تفکر بصری شما چقدر قوی است. البته ناگفته نماند که رسیدن به پاسخ صحیح نیاز به صبر دارد و براحتی می‌تواند شما را به اشتباه بیندازد. اشتباه هایی که گاهی خودتان را هم به خنده می‌اندازد لذا توصیه می‌کنم حتی برای تفریح هم که شده یکبار هوش بصری خود را امتحان کنید. (راهنمایی: رسیدین به پاسخ این پازل نیاز به استراتژی دارد و نمی‌توان با شمارش ساده به پاسخ آن رسید زیرا در حین شمارش یادتان نمی‌ماند کدام اشکال را شمرده‌اید و کدامها را نشمرده‌اید).

۱-در شکل زیرچند شکل چهارضلعی وجود دارد؟ (جواب سوالات در پایین صفحه است)

تفکر بصری

۲-در شکل زیر چند مثلث وجود دارد؟

تفکر بصری

بهترین روش برای حل این مسئله اینست که در ابتدا برای هر مثلث مجزا یک نام (یک عدد) اختصاص دهیم و ابتدا مثلث‌های مجزا را بشماریم و سپس بصورت دو به دو، سه‌تایی و … تا به همین ترتیب به شکل کلی برسیم. البته این روش من است. اگر شما روش بهتری دارید خوشحال می‌شوم آن را بیاموزم.

 

تفکر بصری

 

پاسخ سوال اول: تعداد چهارضلعی‌ها=۲۳

(۱) ۱
(۲) ۲
(۳) ۳
(۴) ۴
(۵) ۵
(۶) ۶
(۷) ۷
(۸) ۸
(۹) ۹

(۱۰) ۱ + ۲ + ۳ + ۴ + ۵ + ۶ + ۷ + ۸ + ۹

(۱۱) ۱ + ۲
(۱۲) ۱ + ۲ + ۴ + ۵
(۱۳) ۱ + ۴
(۱۴) ۲ + ۵
(۱۵) ۳ + ۶
(۱۶) ۳ + ۶ + ۷
(۱۷) ۳ + ۶ + ۷ + ۸ + ۹
(۱۸) ۶ + ۷
(۱۹) ۶ + ۷ + ۸ + ۹
(۲۰) ۸ + ۹
(۲۱) ۴ + ۵
(۲۲) ۲ + ۵ + ۳ + ۶ + ۷ + ۸ + ۹
(۲۳) ۷ + ۸ + ۹

پاسخ سوال دوم: تعداد مثلث‌ها=۱۸تفکر بصری

(۱) ۱
(۲) ۲
(۳) ۴
(۴) ۵
(۵) ۶
(۶) ۷
(۷) ۸
(۸) ۹

(۹) ۱ + ۲ + ۳ + ۴ + ۵ + ۶ + ۷ + ۸ + ۹

(۱۰) ۱ + ۲ + ۳ + ۴
(۱۱) ۲ + ۵
(۱۲) ۲ + ۵ + ۶
(۱۳) ۳ + ۷
(۱۴) ۴ + ۸
(۱۵) ۴ + ۸ + ۹
(۱۶) ۵ + ۷ + ۸
(۱۷) ۵ + ۷
(۱۸) ۷ + ۸

تفکر بصری

 

نویسنده: دکتر مارسل دانسی

استاد نماد و مردم شناسی کالج ویکتوریا

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn