اصلی‌ترین دلایل طلاق چه هستند؟

همه ما دوست داریم با درست‌ترین شخص ممکن ازدواج کنیم یعنی شخصی که از بیشتر جهات با ما همخوانی داشته باشد اما هنگامی که از این مرحله با موفقیت عبور کردیم دغدغه جدیدی برایمان ایجاد می‌شود و آن  اینست که چگونه این ازدواج را حفظ کنیم زیرا متاسفانه بسیاری از ازدواجهایی که با دنیایی از عشق شروع می‌شوند در نهایت به طلاقی تلخ منجر می‌شوند. لذا بسیار مهم است که اگر بدنیال شخص مناسبی برای ازدواج می‌گردیم و یا با شخص مناسب ازدواج کرده‌ایم و اکنون سعی داریم او را برای خود نگه‌داریم عمده‌ترین دلایل طلاق را بدانیم.

از آنجائیکه هیچ دو انسانی کاملا شبیه هم نیستند هیچ دو رابطه همسرانه‌ای هم مثل هم نیستند اما باید دانست انسانها در بسیاری از جهات بهم شبیه‌اند و وقتی تجریبیاتشان را با ما به اشتراک می‌گذارند می‌بینیم بسیاری از دلایل طلاق نیز تا حدودی بهم شباهت دارند. بهمین‌دلیل تصمیم دارم در ادامه این یادداشت ۱۰ مورد از رایجترین دلایل طلاق را برایتان بگویم. بیایید این دلایل را باهم مرور کنیم:

۱-مسئله اعتماد

به جرات می‌توان گفت عدم اعتماد بین همسران یکی از اصلی‌ترین دلایل طلاق است. وقتی اعتماد در یک رابطه زناشویی وجود نداشته باشد یک عامل بسیار حیاتی از بین می‌رود؛ احساس امنیت.

عدم اعتماد می‌تواند در زمینه‌های بسیار متنوعی از رابطه زناشویی بروز کند؛ عدم اعتماد مالی، عاطفی، جنسی، حمایتی، مسئولیت‌پذیری و …

اگر احساس می کنید همسرتان بشما اعتماد ندارد (و یا شما به همسرتان اعتماد ندارید) ابتدا بررسی کنید که این عدم اعتماد بر اساس شواهد عینی شکل گرفته یا برداشت‌های ذهنی (مثلا شما آشکارا قول‌هایتان را زیر پا می‌گذارید یا همسرتان صرفا بخاطر حسادت‌های همسرانه و نه شواهد عینی به شما اعتماد ندارد). در هر صورت اگر مایلید زندگی‌تان را حفظ کنید باید هرچه زودتر این مسئله را با همسرتان حل و فصل کنید.

۲-انتظارات متفاوت

مارک تواین می‌گوید:

هرگز کسی را تنها انتخاب خود قرار ندهید که شما برایش تنها یکی از گزینه‌های در دسترس هستید.

زندگی کردن دو نفر که در خانواده‌های متفاوتی و با شیوه‌های تربیتی متفاوتی پرورش یافته‌اند برای مدت طولانی نه شوخی است و نه آسان است. تمایلاتی که در ابتدای ازدواج دوطرف را بسمت هم سوق می‌دهد (جاذبه جنسی، عشق، تفریحات مشترک و …) با گذر زمان کمرنگ می‌شوند اما چیزی که روزبروز سایه خود را بر زندگی دونفر پررنگ‌تر می کند انتظاراتی است که دوطرف از هم دارند. انتظاراتی که دوطرف از هم دارند شامل دو جزء است:

-آینده‌نگری: آیا همسرتان قبل از ازدواج تمام جوانب کار را سنجیده است؟ آیا کاملا ملتفت بوده که ازدواج چه معنایی دارد و قرار است تمام باقی عمرش را با شما بگذراند؟

-اولیت‌ها: تفاوت در انتظارات غالبا از تفاوت در اولویت‌ها نشات می‌گیرند. برای بعضی افراد خانواده در اولویت است و برای بعضی دیگرعشق و عاشقی. در مجموع اولویت‌های زندگی هر شخص به جهانبینی او بر می‌گردد. لذا بسیار مهم است که شناخت دقیقی از همسرمان و جهانبینی او داشته باشیم.

۳-تفاوت در سرعت ترقی

یکی از دلایل طلاق بسیار تاثیرگذار اما پنهان که بیشتر افراد آن را در محاسباتشان وارد نمی‌کنند تفاوت در سرعت ترقی همسران است. مثلا اینکه پس از ازدواج یکی از همسران بسرعت از لحاظ تحصیلی، شغلی یا اجتماعی پیشرفت کند و دیگری اینطور نباشد. این تفاوت در نرخ رشد یکی از اصلیترین دلایل بوجود آورنده ناهماهنگی و اختلاف بین زوجین است زیرا با گذر زمان و بالاتر رفتن یکی از زوجین، دنیای این دونفر از هم فاصله می‌گیرد و این فاصله خودبخود بر سرد شدن رابطه تاثیر می‌گذارد.

۴-سازگاری

عدم سازگاری یکی از شناخته‌شده‌ترین دلایل طلاق است لذا تصور می کنم نیازی نیست در مورد آن زیاد صحبت کنم ولی بطور خلاصه سازگاری دو نفر ناشی از سازگاری در سبک های دلبستگی و تیپ‌های شخصیتی آنهاست و می‌تواند ابعاد گوناگونی از جمله سازگاری نگرشی، سازگاری عاطفی، سازگاری اخلاقی و … داشته باشد. برای مطالعه بیشتر در این مورد می‌توانید به کتابهای من در این زمینه ( ۷ Keys to Long-Term Relationship Success و How to Get Over a Break-Up – Keys to Healing and Happiness Again(link is external) ) مراجعه کنید.

۵-مشکلات ارتباطی

اصلی‌ترین دلیل طلاق مشکلات ارتباطی است، بهمین‌خاطر زوج‌درمانگران در هنگام مشاوره بیشترین تلاش را  صرف از بین بردن مشکلات ارتباطی زوجین می‌کنند.

دکتر جان گاتمن استاد دانشگاه واشینگتن و کسی که بیش از ۲۰ سال از عمرش را صرف پژوهش بر روی دلایل طلاق کرده می‌گوید: بهترین پیش‌بینی کننده طلاق اینست که زوجین بهم اهانت کنند. شانس بقای رابطه‌ای که در طی آن زن و شوهر به هم اهانت کنند و همدیگر را تحقیر کنند بسیار پایین است. اهانت نقطه مقابل احترام است و شامل قضاوت منفی‌نگرانه، انتقاد، طعنه و نیش و کنایه می‌شود.

شاید برایتان سوال شود که چرا  اصلی‌ترین دلیل طلاق مشکلات ارتباطی است؟ زیرا بیشتر مشکلاتی که پیش‌بینی‌کننده طلاق هستند را می‌تواند با یک ارتباط صحیح حل و فصل کرد (و یا حداقل درک کرد) اما وقتی خود ارتباط مختل شود شانس بهبود رابطه بسیار کاهش می‌یابد.

۶-خودشیفتگی

کلینیک پژوهشی “مایو” خودشیفتگی را اینگونه تعریف می‌کند: “نوعی اختلال ذهنی که سبب می‌شود فرد احساس کند بسیار مهم است. اینگونه افراد نیاز شدیدی به تائید مداوم دیگران دارند”. در اغلب موارد خودشیفگی منجر به عدم ایجاد صمیمیت بین همسران می‌شود. برخی از نشانه‌های خودشیفتگی عبارتند از خودبرتربینی، غرور بیجا، حق‌بجانبی دائمی، خودرایی، بی احترامی به حد و مرزهای دیگران، سندرم دون خوان (نوعی اختلال روانی که بواسطه آن فرد سعی می‌کند با ایجاد فریبندگی جنسی در خود بر احساس حقارتش سرپوش بگذارد)، خودخواهی و …

همچنین پژوهش‌ها نشان داده‌اند افراد خودشیفته تمایل بیشتری به خیانت کردن دارند که این مسئله نیز می‌تواند رابطه زناشویی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

۷-سوء استفاده از همسر

سواستفاده از همسر (یا سواستفاده ارتباطی) به معنای سوء‌رفتار یکی از همسران نسبت به دیگری در بستر رابطه زناشویی است. سو استفاده ارتباطی می‌تواند شامل آزار کلامی (فحاشی، هتک حرمت و …)، سواستفاده عاطفی (بی‌محلی، کنترل کردن‌های مداوم و آزارنده، مورد بازجویی قرار دادن و …)، سواستفاده جسمی (کتک زدن، هل دادن و …) و سو استفاده جنسی (ایجاد ارتباط جنسی علی‌رغم میل همسر) باشد.

۸-عادات بد

عادات بد مستقیما به همسر آسیب نمی‌رساند ولیکن زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد مانند اعتیاد، قماربازی و هوسرانی.

۹-یکنواختی

خیلی مواقع بظاهر هیچ مشکل خاصی در رابطه دو طرف وجود ندارد بلکه زوجین برای هم تکراری و یکنواخت می‌شوند. اما باید دانست این موضوع بی‌دلیل نیست. گاهی تفاوت در سبک دلبستگی دو نفر منجر به ایجاد یکنواختی می‌شود و گاهی نیز دلسردی ناشی از ناامیدی یا افسردگی یکی از طرفین است. یکنواختی می‌تواند دلایل معتددی داشته باشد اما نکته مهم اینجاست که بدانیم این مسئله هرگز بدون دلیل رخ نمی دهد و طبیعی نیست. لذا اگر دچار چنین مشکلی در رابطه‌تان هستید باید بدنبال علل زیربنایی آن گشته و آنها را رفع کنید.

۱۰-مشکلات مالی

مشکلات مالی یکی از شناخته‌شده‌ترین دلایل طلاق است و البته یکی از سخت‌ترین آنها زیرا بر اساس پژوهش‌ها مشکلات مالی در صدر آندسته از دلایل طلاق است که بدست روان‌شناسان قابل حل نیست (یا بسختی قابل حل است).

منابع:

(۱) Gottman, J. The Relationship Cure. Harmony. (2002)

(۲) The Huffington Post. Poor Communication Is The #1 Reason Couples Split Up. (2013)

(۳) Johnson, Stephen. “Humanizing the Narcissistic Style”. W. W. Norton & Company. (1987)

(۴) McNulty, J. K., & Widman, L. Susceptibility to Infidelity in the First Year of Marriage. Archives of Sexual Behavior. (2014)

(۵) Buss, D., & Shackelford, T. Sexual Narcissism and Infidelity in Early Marriage. Journal of Research in Personality. (1997)

(۶) Dew, J., Britt, S., Huston.S. Examining the Relationship Between Financial Issues and Divorce. Family Relations Journal. (2012)

(۷) Survey: Certified Divorce Financial Analyst® (CDFA™) Professionals Reveal the Leading Causes of Divorce. Institute for Divorce Financial Analysis. (2013)

دلایل طلاقنویسنده: دکتر پریستون نی

نویسنده، سخنران و مدرس کارگاه های خانواده

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn