چرا امتحانات کنکوری بهتر از امتحانات جداجدا است؟

دانشجویی دوران شیرینی است اما یکی از زمانهایی که این شیرینی تلخ می‌شود دوران امتحانات است، دوره‌ای که معمولا یکی‌دو هفته جهنمی طول می‌کشد و دانشجویان را استرس‌کش می‌کند. امتحانات انواع مختلفی دارند؛ یک تقسیم بندی مربوط به سبک امتحانی است که گرفته می‌شود و شامل تشریحی، تستی و … می‌شود که هرکدام از این روشها نیز نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند، اما یک تقسیم‌بندی دیگر مربوط به حجمی است که در طول یک امتحان مورد آزمون قرار می‌گیرد. بعضی اساتید عادت دارند در طول یک ترم از یک درس چندین امتحان بگیرند و هربار بخشی از کتاب را مورد آزمون قرار دهند، تا جایی که در امتحان پایانی نصف یا کمتر از نصف کتاب برای آزمودن باقی می‌ماند. هدف بیشتر اساتید از اینکار سبک کردن امتحان برای دانشجویان (و البته گاهی خودشان است!) اما از دیدگاه شناختی امتحانات کنکوری (امتحاناتی که تمام دروس یا تمام محتوای یک درس را به یکباره مورد امتحان قرار می‌دهد) هرچند خیلی خوشایند نیست اما بطرز معناداری یادگیری بلندمدت را بهبود می‌بخشد.

اثر فاصله ‌انداختن

یکی از عواملی که موجب برتری امتحانات کنکوری می‌شود “اثر فاصله‌ انداختن” است. فاصله انداختن به این معناست که اگر شما چیزی را تازه مطالعه کرده‌اید، برای مطالعه دوباره آن مدتی صبر کنید، تاثیر بسزایی در ماندگاری این مطلب در ذهنتان دارد اما دوباره خوانی بلافاصله مطالب منجر به یادگیری عمیق نمی‌شود. امتحانات کنکوری دانشجویان را وادار می‌کند که مطالب را با فاصله بخوانند و تلویحا از  مطالعه “شب‌امتحانی” دست بکشند زیرا نمی‌توان موضوع چندین درس یا تمام مطالب یک درس را در یک شب مطالعه کرد.

استرس

اینکه دانشجویان در طول دوره امتحانات استرس زیادی را تحمل می‌کنند نیاز به گفتن ندارد اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد میزان استرس از قبل از امتحانان کم‌کم افزایش می‌یابد، در طول دوره به اوج می‌رسد و در پایان امتحانات ناگهان کاهش می‌یابد. همچنین همه می‌انند استرس مزمن چه تاثیری بر سلامتی دارد. پس چرا باید دانشجویان هرسال به مدت ۱ ماه (۲ هفته ماتحانات ترم اول + ۲ هفته امتحانات ترم دوم) در حالت استرس شدید قرار دهیم؟! در حالیکه می توان در یک امتحان مثلا ۴ ساعته در پایان سال تمام آموخته‌های آنها را سنجید.

تقلب

یکی از بدترین‌ آفت‌های تحصیل تقلب است. متاسفانه از زمانی که مدرک تحصیلی بیش از خود علم ارزش پیدا کرده این آفت نیز همچون موریانه‌ای به جان بنیان‌های علمی افتاده و آن را سست می‌کند تا جائیکه امروزه بوفور می‌توان فارغ‌التحصیلانی را یافت که حتی نمی‌توانند در مورد رشته علمی‌شان یک سخنرانی ۱ ساعته انجام دهند زیرا در طول تحصیلشان به لطف امکان تقلب حتی به اندازه یک ساعت حرف زدن نیز علم نیاموخته‌اند. یکی از فواید امتحانات کنکوری اینست که به‌دلیل فراوان بودن سوالات و سرعت متفاوت دانشجویان در هنگام پاسخگویی، عملا امکان تقلب در آن وجود ندارد.

تکرار

وقتی قرار باشد از ۲۰ صفحه مطلب امتحانی گرفته شود می‌توانیم با اطمینان بگوییم که یکبار مرور کردن مطالب کافیست اما وقتی قرار باشد مثلا از ۱۴۰۰ صفحه امتحان بگیریم قطعا دانشجویان به یکبار خواندن مطالب اکتفا نمی‌کنند چون عملا هنگامی که به انتهای مطلب برسند ابتدای آن را فراموش کرده‌اند لذا آنقدر این مطالب را تکرار می‌کنند که عین ۱۴۰۰ صفحه ملکه ذهنشان شود.

حذف خرخوانی

اینکه دانشجویان بدانند قرار است در انتهای سال امتحان کنکوری بدهند سبک مطالعه آنها را تغییر می‌دهد. پژوهش ها نشان داده اگر به دانشجویان حتی بدروغ گفته شود که قرار است در پایان سال از آنها امتحان کنکوری گرفته شود، آنها سبک مطالعه خود را تغییر خواهند داد. امتحانات کنکوری به دانشجویان می‌فهماند که تنها حفظ کردن مطالب به آنها کمکی نخواهد کرد و باید مطالب را درک کنند.

اجازه ندهید تفکر شهودی گولتان بزند!

همه ما می‌دانیم که مطالعه بیشتر بهتر است، درست است؟ اما معلوم شده که بیشتر افراد ارزش مطالعه تکراری را کمتر از میزان واقعی‌اش برآورد می‌کنند. این کار ۳ دلیل دارد:

-مردم تاثیر فاصله انداختن را نمی‌دانند و حتی بعضی افراد فکر می‌کنند فاصله انداختن در مطالعه تکراری دروس مضر است.

-مردم فکر می‌کنند حافظه‌شان در آینده تغییر زیادی نمی‌کند لذا ارزش زیادی برای مطالعه تکراری آینده قائل نمی شوند.

-مردم فکر می‌کنند وقتی توانستند یکبار چیزی را بیاد بیاورند دیگر کاملا آن را آموخته اند و از یاد نخواهند برد.

به همین دلیل بیشتر افراد فکر می‌کنند دوباره‌خوانی چیزی که قبلا خوانده‌اند وقت تلف کردن است درحالیکه دوباره‌خوانی تاثیر بلندمدت چشمگیری دارد.

بهبود تحصیلات آکادمیک

لازم است مسئولان دانشگاهی این مطلب را مدنظر قرار داده و تحت تاثیر چانه‌زنی‌های دانشجویان قرار نگیرند. آنها باید بیاد داشته باشند که در قبال سطح علمی دانشجویانی که فارغ‌التحصیل می‌کنند مسئولند لذا باید شیوه آموزش را بنحوی تغییر دهند که این آموزشها اثرات بلندمدت داشته باشند، هرچند اگر مطالبی که در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شوند کمی کاربردی‌تر بودند خودبخود اثرات بلندمدت می‌داشتند.

امتحانات کنکوری

 

نویسنده: دکتر نیت کرنل

استادیار روانشناسی کالج ویلیامز

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn