اگر می‌خواهید کودک شادی داشته باشید این ۵ نکته را به او بیاموزید

شادی یکی از معدود چیزهایی است که نمی‌توان مستقیما به آن رسید، یعنی شما نمی‌توانید اراده کنید و بعد شاد شوید زیرا شادی معجون است که از ترکیب نگرش‌ها، رفتارها و حمایت‌های خاصی حاصل می‌شود. اگر اینها را به درستی تنظیم کنید، شادی خودش می‌آید.

اما وضعیت مشکل‌تری هم وجود دارد و آن وقتیست که شما شادی را برای فرزندانتان بخواهید؛ همانطور که نمی‌توانید با اراده برای خود شادی بوجود بیاورید نمی‌توانید آن را برای فرزندانتان هم بوجود آورید. تنها کاری که ما بعنوان والدین می‌توانیم انجام دهیم اینست که موانع شادی را از سر کودکان برداریم و محیطی درست کنیم تا شادی بتواند در آنجا رشد کند.

در این یادداشت قصد دارم ۵ استراتژی را بشما معرفی کنم که بواسطه آنها می‌توانید به فرزندانتان کمک کنید تا به شادی برسند؛

۱-به کودکان کمک کنید تا به دنیا اعتماد کنند:

قطعا در طول زندگی‌تان با انسانهای بدبین برخورد کرده‌اید؛ آنهایی که همیشه با چشمان تنگ کرده و ابروهای به‌هم‌گره‌خورده به وقایع دوروبرشان نگاه می‌کنند، همیشه منتظر بدترین عواقب برای یک رخداد هستند و همیشه به دیگران بدگمانند. قطعا چنین افرادی در زندگی دچار مخاطرات کمتری می‌شوند ولی به چه قیمت؟ به قیمت زندگی نکردن؟ به قیمت شاد نبودن؟ به قیمت آحساس آرامش نکردن؟ به قیمت لمس نکردن عشق؟ اگر تصمیم گرفتید در زندگی‌تان همیشه گارد بگیرید زیرا “دنیای جای ترسناکی است” بدانید هرگز شادی را تجربه نخواهید کرد.

پس اجازه دهید فرزندانتان آسان بگیرند و اعتماد کنند. البته این به معنای آن نیست که ساده‌لوح باشند و بی‌گدار به آب بزنند؛ منظور اینست که به آنان بیاموزید به جای چسبیدن چشم به گذشته به آینده بدوزند، بجای تنها به دوش کشیدن بار زندگی از دوستان‌شان کمک بگیرند و بجای سیاه‌و‌سفید دیدن دنیا، آن را رنگی ببینند.

۲-به کودکان بیاموزید با خودشان مهربان باشند:

کودک ۸ ساله‌تان از اینکه نتوانسته توپ را به گل تبدیل کند با مشت به زمین می‌کوبد، پسر نوجوانتان بخاطر اینکه نتوانسته دل دختر همسایه را بدست آورد، نیم ساعت است که توی هال راه می‌رود و به خودش بدوبیراه می‌گوید … ما همیشه به خودمان سخت می‌گیریم چون استانداردهایمان خیلی بالاست، چون به غلط فکر می‌کنیم باید همه چیز در کنترل‌مان باشد (سلیقه و تصمیمات دیگران، تاثیر سرعت باد بر جهت توپ).

باید به کودکانتان بیاموزید این طرز تفکر درست نیست. به چند طریق می‌توانید این موضوع را به آنها آموزش دهید: ۱- خودتان با خودتان مهربان باشید ۲- خودتان با آنها مهربان باشید. کودکان از نحوه برخورد شما با مشکلات و سختی‌های زندگی الگوبرداری می‌کنند. “قانون ۴ به ۱” را همواره بیاد داشته باشید (در طی مکالمه با فرزندانتان، به ازای هر عبارت منفی باید ۴ عبارت مثبت استفاده کنید). همچنین بیاد داشته باشید که عبارات مثبت و حتی منفی را هرگز مبهم بیان نکنید، مثال:

-عبارت مثبت مبهم: کارت خوب بود.

-عبارت عینی: اینکه توی این نقاشی واسه هر گیاهی از یه رنگ سبز بخصوص استفاده کردی خیلی خوب بود.

پژوهش‌ها نشان داده نظرات دقیق و عینی بسیار بیشتر در ذهن کودکان می‌ماند.

۳-روش حل مسئله را به آنها بیاموزید:

هیچ زندگی بدون مشکل نیست و زندگی فرزندان شما در آینده نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود لذا بسیار مهم است که کودکان یاد بگیرند در وقت مشکلات به‌جای غرزدن به راه‌حل بیندیشند. آنها باید بیاموزند که مشکلات را باید حل کرد نه اینکه یا به انتظار کمک بنشینیم یا ماتم بگیریم.

“از جا برخواستن” نکته کلیدی این آموزش است. در هنگام مشکلات کاری انجام دهید. در اینصورت حتی اگر نتوانیم مشکل را حل کنیم، لااقل تجربه خوبی کسب می‌کنیم.

۴-به آنها بیاموزید موضوعات را شخصی برداشت نکنند:

ما در دنیایی “من-محور” زندگی می‌کنیم لذا اصلا عجیب نیست که فکر کنیم هر اتفاقی می‌افتد به خاطر ماست یا بما ربط دارد؛ پنچر شدن لاستیک توی هوای بارانی، باران باریدن در روزی که قصد داریم به پیک‌نیک برویم و حتی رد شدن درخواست دوستی‌مان توسط دختر همسایه بیش از اینکه به (بدشانسی) ما ربط داشته باشد معلول علل واقعی مبتنی بر قوانین حاکم بر کائنات هستند.

به کودکانتان بیاموزید چگونه روابط علت و معلولی را بصورت منطقی ببینند و به خرافات دل نبندند.

۵-به کودکان بیاموزید ریسک‌پذیر باشند و رویاهایشان را دنبال کنند:

مهمترین بحثی که من با بسیاری از والدین دارم همین نکته است؛ بسیاری از والدین برای اینکه آینده فرزندشان  تامین باشد و از اینطریق شاد باشند آنها را وادار می‌کنند بجای دنبال کردن رویاهایشان، “مصلحت” را دنبال کنند اما یادتان باشد که “ریسک” و “رویا” اجزای جدایی ناپذیری شادی هستند. وقتی به کودکان ریسک کردن را بیاموزیم آنها می‌آموزند که اضطراب بخشی از روبرو شدن با چالشهای زندگی است.

اگر بتوانید اینها را در زندگی خود پیاده کنید، بسیار راحت‌تر می‌توانید آنها را به کودکانتان بیاموزید.

شادی

نویسنده: روبرت تایبی

مددکار اجتماعی، بیش از ۴۰ سال تجربه بالینی، نویسنده ۱۰ کتاب و بیش از ۳۰۰ مقاله و برگزارکننده دوره های ملی و بین المللی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn