حالت بدن و تاثیر آن بر عواطف ما

دفعه بعد که در یک جلسه کاری شرکت می‌کنید به حالت بدن رئیس دقت کنید. معمولا حالت بدن افرادی که در یک گفتگو یا جلسه مقام بالاتری دارند (تسلط بیشتری دارند) بدینگونه است که به سمت عقب لم می‌دهند، (گاهی و بیشتر در جلسات خودمانی‌) دستانشان را پشت سرشان حلقه می‌کنند و پاهایشان رو به سمت جلو کشیده می‌شود. اما در سوی مقابل افرادی که مقام و کنترل کمتری دارند به سمت جلو (روی میز) خم می‌شوند، سرشان به سمت جلو کشیده می‌شود و بازوانشان به موازات بدن و چسبیده به آن قرار می‌گیرد و افرادی که خیلی مقام پایینی دارند معمولا به گونه‌ای می‌نشینند که انگار سعی دارند کمترین جای ممکن را اشغال کنند (خود را مچاله می‌کنند)، دستانشان را به بدن می‌چسبانند و سرشان را به سمت پایین خم می‌کنند. این حالات بدن آگاهانه رخ نمی‌دهند یعنی رئیس و مرئوس هیچکدام این حالات بدن را برای جلسات تمرین نکرده‌اند و حتی اگر در ابتدای جلسه حالت بدن هر دو فرد (مقام بالاتر و مقام پایینتر) به یک شکل باشد، پس از گذشت مدتی به شکلی که گفتم تغییر خواهد کرد.

در آزمایش جالبی که دانا کارنی  و همکارانش از دانشگاه کلمبیا و هاروارد انجام دادند، از داوطلبان خواستند برای مدت ۱ دقیقه پشت یک میز بنشینند. این پژوهشگران به مشارکت‌کنندگان گفته بودند این آزمایش در مورد میزان راحتی میز و صندلی است تا از اینطریق حواس مشارکت‌کنندگان را از هدف اصلی آزمایش منحرف کنند. این مشارکت‌کنندگان بصورت تصادفی پشت دو میز مختلف می‌نشستند، بعضی‌ها پشت یک میز کوچک و ساده و یک صندلی نه چندان تجملی و بعضی‌های دیگر پشت یک میز ریاست بزرگ و زیبا با یک صندلی بلند و تجملی.

جالب اینجاست که هرچند این مشارکت‌کنندگان تنها برای ۱ دقیقه دقیقه پشت این میزها نشستند، اما کسانی که پشت میز ریاست نشسته بودند گزارش کردند که احساس مسئولیت‌ و قدرت بیشتری می‌کنند. این نتیجه بسیار جالب است زیرا هم زنان و هم مردان مشارکت‌کننده آن را گزارش کردند. اما نتایج وقتی جالبتر شدند که از افراد خواستند اینبار به مدت ۲ دقیقه پشت این میزها بنشینند زیرا پس از اینکار میزان تستوسترون خون همه ۲۶ زن و ۱۶ مردی که پشت میز ریاست نشسته بودند بطرز قابل‌توجهی افزایش یافت و از سوی مقابل افرادی که پشت میز کوچک و ساده نشسته بودند پس از این ۲ دقیقه کاهش تستوسترون را تجربه کردند.

همینطور میزان هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در افرادی که پشت میز ریاست نشسته بودند کاهش یافت و در افرادی که پشت میز کوچک نشسته بودند افزایش یافت. یعنی احساس قدرت و کنترل باعث افزایش تستوسترون و کاهش هورمونهای استرس در انسان می‌شود.

اما این پژوهش یک نتیجه تلویحی اما جالب دیگر هم داشت؛ حالت بدن افرادی که پشت میز ریاست می نشستند پس از لحظات تغییر می‌کرد و آنها واقعا عین رئسا می‌نشستند ( به همان شکلی که در ابتدای یادداشت ذکر کردم) و بالعکس افرادی که پشت میز حقیر می‌نشستند پس از لحظاتی ناخودآگاه خود را بسمت جلو خم می‌کردند و در بیشتر موارد در حالی که بازوانشان به بدنشان چسبیده بودند دستانشان را روی میز قرار می‌دادند.

چرا؟

حالت بدن (زبان بدن) تنها زبانی است که دروغ نمی‌گوید یعنی نمی‌تواند دروغ بگوید و اگر کمی توانایی خواندن زبان بدن انسانها را داشته باشید براحتی می‌توانید بفهمید درونشان چه می‌گذرد. یک ویژگی دیگر حالت بدن اینست که نمی‌توان آن را پنهان کرد، شاید شما بتوانید غم توی صدایتان را پشت تلفن از دیگری پنهان کنید (که البته اینکار هم از هر کسی بر نمی‌آید) اما زبان بدنتان را نمی‌توانید پنهان کنید. چرا؟ چون حالات بدن مستقیما از عواطف پیروی می‌کنند و جالب اینکه این رابطه دوطرفه است و حالت بدن هم می‌تواند عواطف ما را کنترل کند. مثلا اگر ناراحت باشید اما بخواهید عامدانه حالت بدن افراد شاد و بانشاط را بخود بگیرید، یا نمی‌توانید اینکار را انجام دهید و یا اگر انجام دهید ناخودآگاه شادی درونتان جریان خواهد یافت. در هر صورت همیشه عواطف درون انسان با حالت بدن سازگار خواهند ماند. برای امتحان کردن این مطلب آزمایشی را انجام دهید؛ دفعه بعد که بغضتان در حال ترکیدن بود (دم گریه کردن بودید) سعی کنید لبخند بزنید و نتیجه‌اش را ببینید. اگر توانستید لبخند بزنید بسرعت بغضتان فرو می‌رود.

نتیجه

این آزمایش نصیحت جالبی بما می‌کند و آن اینست که حتی تغییرات جزئی در حالت بدن می‌تواند منجر به تغییرات زنجیره‌وار و البته گسترده‌ای در شیمی بدن و مغز ما شود. بهمین‌خاطر است که والدین از فرزندان نوجوانشان می‌خواهند در هنگام راه رفتن قوز نکنند و بهمین‌خاطر است که نظامیان در هنگام آموزش سربازان ماهها وقت می گذارند تا نحوه ایستادن نظامی را به سربازان‌شان بیاموزند (سینه جلو و شکم داخل).

در نهایت می‌خواهم بگویم: مهم نیست چه احساسی درونمان جریان دارد. اگر رفتارمان را مطابق با آن احساسی که می‌خواهیم درونمان جریان داشته باشد انتخاب کنم، آن احساس نیز بدنبال آن درونمان بوجود خواهد آمد پس؛ به حالت بدن خود توجه کنید.

حالت بدن

نویسنده: دکتر یان رابرتسون

استاد پژوهشی مرکز سلامت ذهن دانشگاه تگزاس

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn