حمایت از همسر به چه معناست؟

-ای کاش بیشتر ازم حمایت می‌کردی …

-من می‌خوام ازت حمایت کنم ولی … ولی من نمی‌دونم وقتی ناراحتی باید چکار کنم، از من انتظار داری ذهنتو بخونم؟!

این بخشی رایج از مکالماتی است که از همسران وقتی برای مشاوره پیشم می‌آیند، می‌شنوم.

پژوهش‌های اخیر روان‌شناسان دانشگاه لووا نشان می‌دهد افراد مختلف از ” حمایت از همسر ” معانی متفاوتی برداشت می‌کنند، بعضی‌ها تصور می‌کنند حمـایت همان تعهد است و بعضی‌های دیگر هم تصور می‌کنند وقتی همسرشان می‌گوید از من حمـایت کن منظورشان اینست که به من عشق بورز.

حمایت از همسر به چه معناست؟

اندیشمندان معتقدند چهار نوع حمایت از همسر وجود دارد:

۱-حمایت جسمی-عاطفی: مثل گوش دادن به صحبت همسر و همدردی کردن با او، گرفتن دست همسر یا در آغوش گرفتن او.

۲-حمـایت ارزشی: ارج گذاشتن و اهمیت دادن به همسر و زحماتش در مقابل دیگران

۳-حمـایت اطلاعاتی: دادن توصیه‌های خوب به همسر، گردآوری اطلاعات مورد نیاز همسر

۴-حمـایت ملموس: کمک کردن به حل مشکلات همسر و یار و یاور بودن در روزهای سخت او

زیاده‌روی در حمایت از همسر !

البته آگاه شدن از انواع حمـایت به این معنا نیست که هرچقدر می‌توانید در این راستا پیش‌بروید. زیرا همسران همانطور که از کمبود حمـایت شاکی می‌شوند، از زیاده‌روی در آن هم آزرده می‌شوند. حدود دوسوم مردان و ۸۰% زنان از کمبود حمـایت از جانب همسرشان گله‌مندند اما یک‌سوم از مردان و ۲۰% باقیمانده زنان از اینکه همسرشان حمایت اطلاعاتی زیادی از آنها می‌کند نالانند. زیاده‌روی در حمایت معمولا در زمینه حمایت اطلاعاتی و در قالب ” نصیحت بیجا ” است که همسران غالبا آن را نوعی دست وپاگیر شدن یا دخالت همسر در امور شخصی‌شان تلقی می‌کنند.

اگر حمایت درست می‌خواهید آن را از همسرتان بطلبید

-“اگه واقعا منو دوست داشت خودش می‌فهمید چطور باید از من حمـایت کنه”. این یکی از رایجترین طرز تفکراتی است که اغلب هم منجر به ناخشنودی در رابطه زن و شوهران می‌شود. هیچ انسانی نمی‌تواند ذهن انسان دیگری را بخواند. زوجهایی خوشبخت‌ترند که هر موقع در رابطه‌شان نیاز به حمایت داشتند آن را از یکدیگر بطلبند. از سوی مقابل اگر همسران نیز نمی‌دانند چگونه باید حمایت کنند بهتر است بپرسند چگونه اینکار را انجام دهند.

اگر از همسرتان بخواهید از شما حمایت کند و او نیز از شما بپرسد که چه‌ نوع حمایتی می‌خواهید بعید می‌دانم یک در آغوش گرفتن یا یک تعریف از همسر پیش دیگران کار زیاد سختی باشد.

حمایت کردن در هنگام دعوای زناشویی

اینکه بخواهید در حین دعوا کردن با همسرتان هم از او حمایت کنید کار بسیار سختی است اما برای اینکه زندگی خوبی داشته باشید لازم است اینکار را بکنید.

خوشبختانه پژوهش‌ها نشان می‌دهند کلماتی که در طی منازعه بکار می‌بریم تاثیر بسزایی در جریان منازعه دارد. افرادی که طی جروبحث با همسرشان از عباراتی نظیر ” من فکر می‌کنم …” ، ” من به این دلیل اینکار را کردم که …” ، “زیرا …” استفاده می‌کنند این پیام را به طرف مقابل می‌دهد که گوینده، مسئله مورد منازعه را می‌فهمد یا حداقل در حال فکر کردن به آن است.

استفاده از این عبارات کمک می‌کند که بحث به جاهای باریک کشیده نشود و حرارت دعوا بخوابد؛ این همان حمایت شناختی در حین دعوا است که همسران باید برای هم فراهم کنند.

حرف پایانی

مهم نیست با همسرمان در چه موقعیتی قرار داریم، همیشه حرف زدن کلید حل ماجرا است. همسران اگر بتوانند در هر موقعیتی با هم حرف بزنند قطعا زندگی شادتری خواهند داشت.

حمایت از همسرنویسنده: دکتر جونی ای. جانستون

روانشناس و نویسنده

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn