زنان زیبا چگونه مردان را افسون می‌کنند؟

ادیبان، فیلسوفان و نویسندگان از دیرباز همواره به مردان هشدار می‌داده‌اند که مراقب افسون زنان زیبا باشند. اولیس قهرمان داستان ادیسه هومر خودش را به دکل کشتی طناب‌پیچ کرد تا با آوای وسوسه‌انگیز پریان دریایی افسون نشود (زیرا آنطور که در داستان آمده این پریان دریای صدایی بغایت زیبا داشتند اما به همان نسبت چره‌ها و ظاهری هولناک داشتند. این پریان با صدای خود مردان را افسون کرده و هنگامی که این مردان دل در گرو عشق این پریان می‌بستند، آنها را به عمق دریاها می بردند، رفتنی که هیچ بازگشتی در آن نبود) اما پریان دریایی تنها در دریاها وجود ندارند؛ آنها همزادهایی بغایت خطرناک هم در خشکی دارند که لیلیث (یکی از خدایان باستانی بین‌النهرین – الهه طوفان – که زنی زیبارو اما بدطینت بوده است)، دلیله (زنی مکار در ادبیات باستانی یهودیان)، سالومه (وقتی هیرودیس پادشاه بخشی از فلسطین عاشق دختر بردارش هیرودیا شد و قصد داشت با او ازدواج کند، حضرت یحیی مانع اینکار شد و هیرودیس به تحریک هیرودیا دست به قتل یحیی زد تا بتواند با سالومه دختر هیرودیا ازدواج کند، سالومه زنی مکار بود) و کلئوپاترا (آخرین فرعون مصر که زن بود که به استناد اسناد تاریخی با ژولیوس سزار فرمانده نامدار یونانی وارد رابطه نامشروع شده و از او صاحب فرزند نیز شد)  نمونه هایی از زنانی هستند که با عشق خود مردان بزرگ را به دره تباهی کشانده‌اند.

اما اگر به داستان و باستان اعتماد ندارید اجازه دهید در مورد پژوهش های علمی باهم صحبت کنیم؛ پژوهش‌ها بصورت متواتر تائید کرده‌اند که زنان زیبا  مردان را به سمت کارهای خطرناک سوق دهند زیرا زنان زیبا این توانایی را دارند که مردان را به انجام کارهای خطرناک، ریسکی و تکانشی وادار کنند. ریچارد رونی و بیل وان‌هیپل در پژوهشی که در زمین اسکیت پارکی در بریزبن استرالیا انجام دادند، متوجه شدند؛ مردانی که در حال اسکیت کردن هستند وقتی زنی زیبا درحال تماشا باشد حرکاتی بغایت خطرناکتر انجام می دهند!

شاید باخود بگویید اسکیت کردن ذاتا ورزشی ریسکی است و نمی‌توان چنین تهمتهایی را به زنان زیبا چسباند اما شطرنج چه؟ شطرنج هم ریسکی است؟ پژوهش‌ها نشان می‌دهد وقتی شطرنج‌بازان حرفه‌ای در مقایل زنان بازی می‌کنند حرکاتی بغایت ریسکی‌تر انجام می دهند. آنا دربر – پژوهشگر سوئدی – و همکارانش حرکات ۶۲۶ شطرنج‌باز مرد حرفه‌ای را زیرنظر کرفتند و متوجه شدند تمام این مردان در حضور یک زن زیبا ریسکی‌تر بازی می‌کنند. این پژوهش از آن جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد حتی شطرنج‌بازان هم که سردمداران تفکر منطق بشمار می‌آیند هم همانند سایر مردان این نقطه ضعف زیستی را دارند.

تمام مردان از لحاظ زیستی این میل را دارند که زنان زیبا را تحت تاثیر قرار دهند. این میل تحت تاثیر هورمون تستوسترون قرار دارد ( همان هورمونی که موجب ایجاد صفات مردانه می‌شود). مارگو ویلسون و مارتین دالی – روان‌شناسان تکاملی – دریافته‌اند میزان ترشح تستوسترون و تمایل به انجام رفتارهای تکانشی در مردان با میزان جذابیت زنانی که آنها را تماشا می‌نند رابطه مستقیم دارد.

آیا همه مردان این ویژگی را دارند؟

پژوهشگران دریافته‌اند همه مردان این ویژگی را دارند اما در سطوح گوناگون مثلا افرادی که به پاداش حساسیت زیادی دارند نسبت به تحسین و تشویق زنان زیبا حسایت بیشتری دارند. از سوی مقابل مردانی که به تازگی غذا خورده‌اند (و به سیستم پاداش‌خواهی مغز خود پاسخ داده‌اند – غذا یک پاداش روان شناختی بحساب می‌آید) حساسیت کمتری به زنان زیبا دارند. لذا در کل می‌توان نتیجه گرفت کسانی که سیستم پاداش مغزی حساسی دارند از زنان زیبا تاثیرپذیرترند و آنهایی که حسایت کمتری دارند تاثیر کمتری می‌پذیرند و لذا کمتر به انجام رفتارهای تکانشی می‌پردازند.

در انتها باید بگویم معلوم نیست تاثیری که زنان زیبا روی مردان می‌گذارند خوب است یا بد یا حداقل کفه ترازو به کدام سمت سنگینی می‌کند مثلا تاثیر زنان زیبا روی اسکیت‌بازان مثبت است زیرا آنها را به تلاش بیشتر و انجام حرکات زیباتر سوق می‌دهد اما حتی همین تاثیر هم موجب بوجود آمدن بحث‌های اخلاقی بین اندیشمندان شده زیرا اساسا نوعی دوپینگ بحساب می‌اید! اما این اثر در زندگی روزمره هم می‌تواند نقش مثبت یا منفی داشته باشد مثلا انگیزه ای که کارمندان زن و البته زیبا به مردان می‌دهند موجب بازدهی بالاتر آنها می‌شود اما گاهی همین اثر موجب می‌شود مردان دست به کارهای احمقانه‌ای بزنند که نتیجه‌ای جز پشیمانی برایشان ندارد مثلا پسر جوانی که جلوی روی یک دختر زیبا با اتوموبیل خود ویراژ می دهد و پیرزنی را زیر می‌گیرد!

شاید بهترین راه همان راهی است که اودیسیوس انجام داده؛

اینکه دریانوردان خود را به دکل کشتی ببندند و اسکیت‌بازان چرخهای اسکیت خود را بکنند …

منابع:

Ariely, D., & Loewenstein, G. (2006). The heat of the moment: The effect of sexual arousal on sexual decision making. Journal of Behavioral Decision Making, 19, 87-98.

Dreber, A., Gerdes, C., & Gransmark, P. (2010). Beauty queens and battling knights: Risk taking and attractiveness in chess. Working paper, available online at http://ftp.iza.org/dp5314.pdf.

Ronay, R., & von Hippel, W. (2010). The presence of an attractive woman elevates testosterone and physical risk taking in young men. Social Psychological and PersonalityScience, 1, 57-64.

Van den Bergh, B., Dewitte, S., & Warlop, L. (2008). Bikinis instigate generalized impatience in intertemporal choice. Journal of Consumer Research, 35, 85-97.

Wilson M., & Daly, M. (2004). Do pretty women inspire men to discount the future? Biology Letters, 177-179.

زنان زیبانویسنده: دکتر آدام آلتر

استادیار اقتصاد و  بازاریابی دانشکده اقتصاد دانشگاه نیویروک

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn