زنان معتاد و باورهای غلطی که درباره آنها وجود دارد

هرچند ساختار ژنتیکی و محیطی که افراد در آن رشد می‌یابند تعیین‌کننده‌ترین عوامل ابتلا یا عدم ابتلا یه اعتیاد هستند اما شاید برایتان جالب باشد که جنسیت هم در این مسئله دخیل است. زنان متفاوت از مردان تربیت می‌شوند و رشد می‌یابند لذا آنها بطور کلی دنیا را به شکل متفاوتی از مردان تجربه می‌کنند بهمین‌خاطر اعتیاد زنان مسیری متفاوت از اعتیاد در مردان را طی می‌کند. تفاوتی که متاسفانه بیشتر درمانگران از توجه به آن سر باز می زنند و معمولا سعی می کنند هر دو جنس را بشکل یکسانی درمان کنند و همین سرسختی باعث می‌شود این درمانها آنطور که باید در مورد زنان معتاد موثر نباشند. لذا مناسب دیدم امروز درباره اعتیاد زنان و ۶ باور غلطی که راجع به آن وجود دارم صحبت کنم. بیایید این باورهای غلط را با هم مرور کنیم:

۱-مردان بیش از زنان معتاد می‌شوند.

این باور بطور کلی درست است زیرا تا به امروز تعداد معتادان مرد در جهان بیش از زنان معتاد است اما وقتی بطور تحلیلی به این مسئله بنگریم می‌بینیم این شکاف بسرعت در حال کوچک شدن است. درست است که مردان نسبت به زنان از سنین پایینتری شروع به مصرف مواد می‌کنند اما آمارها نشان می‌دهد مردان و زنان معتاد سالهای برابری را در اعتیاد می‌گذرانند (شاید به این دلیل که عموما زنان بیش از مردان عمر می‌کنند). همچنین در کشورهای صنعتی شتاب اعتیاد زنان در مقایسه با گروههای دیگر یکی از سریعترین‌هاست (بعبارتی زنان سریعتر از هر گروه دیگری به سمت اعتیاد هجوم آورده‌اند) برای مثال تخمین زده می‌شود امروزه تنها در آمریکا حدود ۴٫۵ میلیون زن معتاد، ۳٫۵ میلیون سوءمصرف‌کننده قرص و دارو، و حدود ۳٫۱ میلیون زنی که بطور مرتب به مصرف داروهای غیرمجاز می‌پردازند، زندگی می‌کنند (در ضمن هر سال حدود ۲۰۰ هزار زن در ایالات متحده بدلیل اعتیاد جان خود را از دست می دهند). لذا درست است که تا به امروز تعداد مردان بیش از زنان معتاد است ولی با این اشتیاق فزاینده زنان به اعتیاد بعید است در آینده دور اوضاع چنین بماند.

۲-مردان بیش از زنان مستعد اعتیاد هستند

-زنان دو برابر بیش از مردان به اضطراب و افسردگی مبتلا هستند (این تفاوت ناشی از تفاوتهای هورمونی آنهاست) و نسبت زنانی که برای رهایی از این اختلالات ناخوشایند دست به خوددرمانی می‌زنند نیز بیش از مردان است. همچنین از آنجائیکه زنان در برابر استرس آسیب‌پذیرتر از مردان هستند، در صرت مواجهه با آن بیشتر به سمت مواد گرایش پیدا می‌کنند.

-در ثانی هرچند مردان و زنان معتاد هر دو برای مصرف مواد وسوسه می‌شوند ولی مردان هنگامی وسوسه می‌شوند که در برابر نشانه‌های مواد قرار بگیرند (افرادی که در حال مصرف مواد هستند، بوی مواد، دیدن مواد، دیدن وسائل مصرف و …) و زنان هنگامی وسوسه می‌شوند که با استرس مواجه شوند و آشکارا کنترل کردن استرس سخت‌تر از کنترل کردن نشانه‌های مواد است.

-مردان بیشتر به دلیل مشکلات زندگی و زنان بیشتر بخاطر وجود مشکلات ارتباطی به اعتیاد روی می‌آورند. اما مواجهه بیشتر زنان با خشونت خانوادگی و سوءاستفاده جنسی و زنای با محارم آنها را بیشتر مستعد ابتلا به اعتیاد می‌کند.

-عامل شایع دیگر در اعتیاد درد است. متاسفانه زنان در برابر درد حساس‌تر هستند. برای نمونه زنان به طور معمول برای از بین بردن یک درد شدید به دو برابر مورفین بیشتر نسبت یه مردان نیاز دارند.

-همچنین تاثیرات هورمونی نیز راه را بیش از پیش بر اعتیاد زنان می‌گشاید. پژوهش‌ها نشان داده سطح هورمون استروژن یکی از عواملی است که شروع و ادامه اعتیاد به کوکائین را پیش‌بینی می‌کند، همچنین پژوهش‌ دیگری نشان می‌دهد نوسانات چرخه قاعدگی نیز زنان را هرچه بیشتر بسوی اعتیاد سوق می‌دهد.

۳-تاثیر اعتیاد بر تعاملات اجتماعی زنان و مردان تاثیر یکسانی می‌گذارد.

جامعه هم نسبت به زنان معتاد و هم نسبت به مردان معتاد نگرشی منفی دارد اما زنان معتاد برچسب‌های اجتماعی بیشتری دریافت می‌کنند. یکی از دلایل تعدد این برچسبها نقش‌های اجتماعی متنوعتر زنان است. مثلا یک مرد معتاد تنها یک مرد معتاد است اما یک زن معتاد هم فاحشه است، هم یک مادر معتاد است، هم یک همسر معتاد است (هر چند مردان هم معادل همین نقش‌ها را دارند ولی چون اعتیاد مردان بیشتر رایج است کسی این برچسبها را به آنها نمی‌زند).

۴-تاثیری که اعتیاد بر زنان و مردان می‌گذارد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که زنان بسیار سریعتر از مردان به اعتیاد دچار می‌شوند یعنی فاصله بین اولین مصرف تا وابستگی در زنان بسیار کوتاهتر از مردان است مخصوصا وقتی پای مواد افیونی، مشتقات شاهدانه و الکل در میان باشد. بهمین خاطر اعتیاد زنان بسیار سخت‌تر درمان می‌شود و به درمان دارویی و روانی عمیقتری نیاز دارد.

۵-زنان معتاد بیش از مردان معتاد در پی درمان هستند.

درمان اعتیاد زنان موانع زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها مسئولیت‌هایی است که آنها در خانه و خانواده بر عهده دارند. از همین رو آنطور که پژوهش‌ها نشان می‌دند بطور متوسط زنان معتاد کمتر برای درمان اعتیاد خود اقدام می‌کنند.

عامل موثر دیگر نبود مراکز تخصصی درمان اعتیاد زنان است. زیرا همانطور که عنوان شد چون دنیای زنان با مردان تفاوت دارد، اعتیاد و شیوه درمان اعتیاد زنان نیز متفاوت است و درمانهای رایج برای زنان پاسخ لازم را نمی‌دهد.

۶-لغزش در مردان و زنان معتاد به دلایل یکسانی رخ می‌دهند.

خوشبختانه زنانی که درمان خوبی دریافت کرده باشند کمتر از مردان دچار لغزش می‌شوند اما لغزش زنان در حال بهبودی بطور عموم دلایل متفاوتی از لغزش مردان دارد؛ مردان بیشتر بدلیل وسوسه و مواجهه با شرایط مصرف لغزش می‌کنند درحالیکه زنان بیشتر بعلت مشکلات ارتباطی  و عواطف منفی لغزش می‌کنند.

در مجموع می‌توان گفت این باورهای غلط باعث شده زنان معتاد در چرخه‌ای از شرم و اعتیاد گیر کنند اما این امید وجود دارد که با وارد کردن تفاوت‌های جنسیتی در شیوه‌های درمانی در سالهای آینده بتوانیم این چرخه را از بین ببریم.

زنان معتادنویسنده: دکتر دیوید سک

روانپزشک

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn