فرزندم غذاهای جدید را نمی‌خورد ، چکار باید بکنم؟

بعضی از کودکان براحتی غذاهای جدید را می‌پذیرند اما بعضی از کودکان اصطلاحا “بدخورند” و تنها غذاهای بخصوصی را می‌خورند (یا فقط دستپخت بخصوصی – مثلا مادرشان – را می‌خورند). اگر با کودکان سروکار داشته باشید قطعا تجربه برخورد با چنین کودکان را داشته‌اید. کودکانی که وقتی غذای جدیدی جلوی آنها می‌گذارید چین به دماغشان می‌اندازند و می‌گویند” من از اینا دوست ندارم” و هنگامی که از آنها بپرسید اگر این غذا را نمی‌خورند پس چه می‌خورند؟ در جوابتان خواهند گفت “تخم مرغ، ماکارانی، پیتزا، سوسیس و …”. تحمل کردن این کودکان سخت است ولی موضوعی که والدین را بیش از “تحمل کردن” نگران می‌کند اینست که چون این کودکان غذاهای معدودی را دوست دارند و می‌خورند ممکن است تمام مواد مورد نیاز بدنشان (انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و …) تامین نشود، بعلاوه خوردن غذاهای تکراری باعث می‌شود کودکان همین غذاها را نیز با اشتها نخورند که ممکن است منجر به سوء‌تغذیه آنان شود. معمولا بیشتر والدین در اینباره دو سوال دارند؛ ۱-علت این مسئله چیست؟ ۲-چگونه کودک را وادار به خوردن غذاهای جدید کنیم؟

چرا بعضی  کودکان غذاهای جدید را دوست ندارند؟

بعضی افراد ذاتا به تجربه کردن چیزهای جدید علاقه دارند و بعضی‌های دیگر از تجربیات جدید گریزانند، به این پدیده “خلق و خو، سرشت یا مزاج” می‌گویند. مزاج یک شخص تعیین می‌کند که او چگونه با دنیا تعامل ‌کند و به کمک همین مزاج است که می‌توانیم بفهمیم چرا بعضی از کودکان از خوردن غذاهای جدید امتناع می‌کنند.

پژوهشگران برای تحقیق روی این مسئله از ۸۰ مادر و کودک درخواست کردند در چندنوبت (۶ ماهگی کودک، ۱۲ ماهگی و ۱۸ ماهگی) به آزمایشگاه بیایند و یک روز را در آنجا بگذرانند. و محققان در طول این زمانها اطلاعات مربوط به تغذیه و بازی کردن این کودکان را جمع آوری می‌کردند.

پژوهشگران در جلسات ۶ و ۱۲ ماهگی به کودکان اسباب‌بازی و غذاهای جدید نشان دادند و در ۱۸ ماهگی آنها را به جایی که اصطلاحا به آن “اتاق خطر” می‌گویند، بردند. در اتاق خطر چهار چیز وجود داشت؛ یک تونل، نردبانی که در کنار یک تشک قرار داده شده بود، یک جعبه سیاه بزرگ که روی آن عکس دو چشم و دندان نقاشی شده بود و یک ماسک گوریل که روی میزی قرار داده شده بود. واکنش کودکان به این وسائل نیز ثبت شد.

این پژوهشگران دریافتند کودکانی که در ۱۲ ماهگی نسبت به بازی کردن به اسباب‌بازی‌های جدید میل بیشتری نشان می‌دادند، علاقه به خوردن غذاهای جدید نیز داشتند. و از سوی مقابل کودکانی که نسبت به اسباب‌بازی‌های جدید واکنش منفی نشان دادند از خوردن غذاهای جدید نیز اجتناب کردند. و جالب اینکه رویکرد‌های متفاوت این کودکان در ۱۸ ماهگی نیز به همان شکل بود (البته در ۶ ماهگی ارتباطی بین اسباب‌بازی‌های جدید و غذاهای جدید مشاهده نشد). نتایج این پژوهش با پژوهش دیگری که عنوان می‌کرد خلق و خوی کودکان در ۱۲ ماهگی تثبیت می‌شود همخوانی داشت. دانستن این موضوع برای والدین از این جهت اهمیت دارد که به آنها راهکارهایی برای جادادن غذاهای جدید در رژیم غذایی فرزندشان پیشنهاد می‌کند.

والدینی که فرزندانشان در دوران نوزادی به بازی کردن با اسباب‌بازی‌های جدید علاقه نشان نمی‌دهند باید خودشان را برای کودکی بدخور آماده کنند. در ضمن این والدین می فهمند مشکل در غذاهایی که درست می‌کنند نیست و نیاز نیست دستور غذایی یا ذائقه بقیه اعضای خانواده را بخاطر این کودک بدخور تغییر دهند.

چگونه کودک را وادار به خوردن غذاهای جدید کنیم؟

یکی دیگر از تلویحات عملی این پژوهش راهکاری است که به والدین ارائه می دهد و خوشبختانه این راهکار بسیار ساده است. تنها کاری که والدین نیاز است انجام دهند مداومت کردن است. یعنی چنانچه وارد کردن غذایی جدید به رژیم غذایی فرزندتان را ضروری می‌دانید، آن را در بشقابش بریزید. مهم نیست که کودک چقدر نق بزند (برای مطالعه درباره راهکارهای کاهش نق زدن کودکان می‌توانید اینجا را مطالعه کنید)، وقتی که چندبار اینکار را کردید او کم‌کم به این غذا عادت می‌کند و پس از مدتی براحتی آن را می‌خورد، لذا غذاهای جدید را امتحان کنید و اگر دفعه اول نتیجه خوبی نگرفتید باز هم امتحان کنید و امتحان کنید.

منابع:

Bohn, K. Food fight: Children’s temperaments help predict dinnertime struggles. Penn State News. August 2, 2017.

Moding, KJ, Stifter, CA. Does Temperament Underlie Infant Novel Food Responses?: Continuity of Approach–Withdrawal From 6 to 18 Months. Child Development. August 2, 2017. [e-pub ahead of print]

غذاهای جدیدی

 

نویسنده: دکتر نوید صالح

پزشک و روزنامه نگار علمی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn