قضاوت بر اساس عکس پروفایل افراد در شبکه‌های اجتماعی

اجازه دهید سوالی از شما بپرسم: آیا در شبکه‌های اجتماعی، دوست یابی و همسریابی افراد را بر اساس عکس پروفایل آنها قضاوت می‌کنید؟ حتما در ذهن خود می‌گویید “نه … من آنقدرها هم آدم سطحی‌نگری نیستم” ولی بر اساس  پژوهش‌های انجام شده عکس پروفایل افراد تاثیر بسیار عظیمی بر قضاوتی که ما در مورد آنها می‌کنیم دارد. در حقیقت از آنجائیکه ابتدای آشنایی دو نفر در شبکه‌های دوست‌یابی با دیدن عکس پروفایل یکدیگر شروع می‌شود، آن عکس پروفایل بر تمام چیزهای دیگری که در ادامه در مورد آن شخص می‌بینیم و حرفهایی که از او می‌شنویم، تاثیر می‌گذارد.

چرا عکس پروفایل مهم است؟

هنوز هم آشنایی سنتی متداولترین شیوه همسریابی است اما امروزه تعداد بسیار زیادی از کسانی که در نهایت با هم ازدواج می‌کنند در شبکه‌های دوست‌یابی با هم آشنا می‌شوند و از آن مهمتر اینکه با توجه به نرخ رو به فزونی اینگونه ‌همسریابی‌ها، در آینده‌ای نه چندان دور شیوه‌های آشنایی اینترنتی رایجترین شیوه دوست‌یابی و احتمالا همسریابی خواهد بود لذا می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که در آینده نه چندان دور عکس پروفایل فرد می‌تواند مسیر سرنوشت و آینده او را تعیین کند و همین مسئله ما را بر آن میدارد که بیشتر درباره این مسئله فکر کنیم.

آیا می‌توان به قضاوت بر اساس عکس پروفایل اعتماد کرد؟

پژوهش‌های روانشناسی از ما می‌خواهند یک چیز را در مورد عکس‌های پروفایل بدانیم؛ آنها کاملا دروغند و منجر به قضاوت‌هایی می‌شوند که هیچ تناسبی با واقعیت ندارند. الکساندر تودوروف – روانشناس از دانشگاه پرینستون – می‌گوید: پژوهش‌های ما نشان می‌دهد تاثیری که عکس‌های بی‌تحرک افراد بر ما می‌گذارند می‌تواند کاملا ما را گمراه کند!

تودوروف و همکارانش در آزمایشهای خود بخوبی نشان داده‌اند تغییراتی که در عکس پروفایل یک فرد بوجود می‌آیند چگونه عقیده ما درباره آن فرد را تغییر دهد. آنها در یکی از آزمایشهای خود از تعدادی مشارکت‌کننده خواستند (این آزمایش بصورت یک پایش اینترنتی صوت گرفت تا به واقعیت نزدیکتر باشد) به عکس یک شخص نگاه کنند و او را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی همچون جذابیت، شایستگی، خلاقیت، حیله‌گری، برون‌گرایی، خساست، قابل اعتماد بودن و هوش مورد قضاوت قرار دهند. از این فرد عکس های متعددی گرفته شد که تمام آنها از لحاظ زاویه، میزان نور و سایر ویژگی‌ها یکسان بودند اما از لحاظ حالت‌های چهره اندکی باهم تفاوت داشتند(بعضی‌ها کمی خندان، بعضی‌ها کمی اخم کرده و …). در ضمن این عکسها فقط سر و صورت این فرد را نشان می‌دادند.

نتایج این پایش نشان داد که حالات چهره یکی فرد (در عکسش) در صفات شخصیتی که مشارکت‌کنندگان به او نسبت می‌دادند تاثیر بسزایی دارد بعبارتی مشارکت‌کنندگان به عکس آن فرد با یک حالت چهره بخصوص صفات شخصیتی نسبت می‌دادند که با صفات شخصیتی که مشارکت‌کنندگان به همان فرد با حالت چهره دیگری نسبت می دادند وقتی از زمین تا آسمان فرق داشت!

در آزمایش دیگری از تعدادی مشارکت کننده خواسته شد باز هم در مورد صفات شخصیتی یک فرد قضاوت کنند با این تفاوت که اینبار شخص درون تمام عکسهایی که از او گرفته شده بود یکسان بود اما عکسها در پس زمینه‌های مختلف گرفته شده بودند. نتایج این آزمایش نشان داد قضاوت مشارکت‌کنندگان در مورد ویژگی‌های شخصیتی این فرد با توجه به پس زمینه‌ای که پشت سرش بود نیز تغییر می‌کرد.

علاوه بر این، قضاوت افراد حتی تحت تاثیر تعریفی که آزمایشگران از فرد درون عکس می‌کردند نیز قرار می گرفت مثلا اگر می‌گفتند او یک سیاستمدار است ویژگی‌های خاصی به او نسبت می‌دادند و وقتی به آنها گفته شد او یک بازیگر است ویژگی های دیگری. این نکته از آن جهت مهم است که افراد می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی در کنار عکسشان کمی از خودشان تعریف هم بکنند.

چقدر طول می‌کشد که یک نفر را بر اساس عکس پروفایل مورد قضاوت قرار دهیم؟

این پژوهشگران در ادامه آزمایشات خود به این موضوع نیز پرداختند. نتایج آنها به طرز جالبی نشان می‌دهد که قضاوت در مورد افراد در چنین مواقعی در کسری از ثانیه صورت می گیرد! و همین مسئله به خوبی نشان می‌دهد که قضاوت ما بر اساس عکس‌های پروفایل چقدر قابل اعتماد است.

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت: مهم نیست که ما چقدر به “شم” خود اعتماد داریم، قضاوتی که بر اساس عکس پروفایل افراد صورت می‌گیرد بسیار ناپایدار است لذا دفعه بعد که در سایت‌های دوست‌یابی دنبال یک دوست خوب و یک همسر بالقوه می‌گشتید این را در نظر داشته باشید که شاید آن شخصی که بسرعت پروفایلش را بستید و سراغ بعدی رفتید همان کسی باشد که می‌تواند شما را خوشبخت کند!

می‌توانید متن این مقاله را از اینجا مطالعه کنید.

عکس پروفایل

 

نویسنده: دیوید دیسالوا

نویسنده علمی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

 

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn