چرا مردانی که در کودکی مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته‌اند در بزرگسالی مخنث می‌شوند؟

در طول سالهایی که بعنوان یک روان‌شناس مشغول بکار هستم با مردان زیادی روبرو شده‌ام که از نظر تمایلات جنسی طبیعی هستند (به زنان تمایل دارند) ولیکن دست به لواط می‌زنند (بعنوان مفعول). افرادی عادی در برخورد با چنین مردانی ممکن است تصور کنند آنها همجنسگرا یا دوجنسه هستند اما در چنین مواردی معمولا واقعیت چیز دیگری است. در حقیقت خاطراتی که این مردان از کودکی و مورد ” سواستفاده جنسی ” واقع شدن دارند ممکن است باعث شود این مردان از لحاظ جنسی به مردان تمایل داشته باشند و همین تمایل آنها را به سمت لواط کردن سوق می‌دهد. و علی‌رغم اینکه لواط کردن این مردان به معنای همجنسگرا یا دوجنسه بودن آنها نیست اما فانتزی‌های جنسی مستحکمی درباره لواط کردن دارند.

بازگشت به صحنه جرم؛ نشانه‌های افرادی که به لواط تمایل دارند

مردانی که در کودکی مورد سواستفاده جنسی قرار می‌گیرند معمولا بعد از گذشت سالها این مسئله را قویاً سرکوب می‌کنند تاجایی که ممکن است بعدها اصلا یادشان نیاید در کودکی مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته‌اند اما این مسئله روزی بازخواهد گشت. این افراد معمولا بدلیل شرم این بازگشت را نیز پنهان می‌کنند اما این مسئله خود را در روابط زناشویی نشان می‌دهد. همسران این مردان معمولا این نشانه ها را در قالب ناتوانی در نشان دادن صمیمیت با همسر، ناتوانی در نعوذ یا حتی نرسیدن به اوج لذت جنسی تجربه می‌کنند.

من با موارد زیادی از این دست مردان روبرو شده‌ام و معمولا در چنین مواردی ابتدا به آنها می‌فهمانم که ناتوانی جنسی‌شان ربطی به سیستم جنسی بدنشان ندارد و در حقیقت تمایلات او تحت تاثیر سواستفاده جنسی که در کودکی تجربه کرده قرار گرفته است و همین سواستفاده جنسی باعث شده که در سوگیری جنسی‌اش اختلال ایجاد شود.

چرا مردی که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته به لواط تمایل پیدا می‌کند؟

مردی که اینچنین هویت جنسی اش متزلزل شده ممکن است هر روز ساعتها ذهنش مشغول این سوال شود که ” آیا من دوجنسه یا همجنسگرا هستم؟” ولی در حقیقت او نه هیچکدام از اینهاست و نه “معتاد به سکس” است. پس چه چیزی این تمایلات را در او بیدار می‌کند؟ مردی که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته به صحنه جرم باز می‌گردد (اشاره به ضرب‌المثل “مجرم همیشه به صحنه جرم باز می‌گردد”)، دوباره همان پسربچه ای می‌شود که مورد سواستفاده قرار گرفت تا دریابد چرا این اتفاق افتاده:

-چه چیزی در من وجود داشت که باعث شد او مرا انتخاب کند؟

-آیا من نیز به اینکار تمایل داشتم؟

-آیا من کاری کردم یا چیزی گفتم که باعث شد او این کار را با من انجام دهد؟

-آیا اینکار باعث شده من همجنسگرا شوم و من در حال سرکوب کردن آن هستم؟

لذا سوالات بی‌جوابی که در ذهن او وجود دارند و احساس شرم و گناهی که بر دوش او سنگینی می‌کنند او را بر می‌گردانند بهمین‌خاطر بسیار مهم است کودکانی که مورد تجاوز جنسی قرار‌ می گیرند با یک روان‌شناس مشاوره داشته باشند و روان‌شناس به آنها بقبولاند آنها مقصر نیستند.

مسئله دوم اینست که این  سواستفاده جنسی علایق شهوانی این مرد را تحت تاثیر قرار داده نه جهت‌گیری جنسی اش را. جهت‌گیری جنسی یعنی اینکه فرد به چه جنسی تمایل دارد؟ مردان، زنان، هردوجنس، یا فردی که ترکیب ویژه‌ای از ایندو باشد مثلا زنان مردصفت یا پسران اواخواهر؟ اما علایق شهوانی با این قضیه فرق دارد و در حقیقت بازتاب دهنده فانتزی‌های جنسی فرد است مثل اینکه با یک فرد چاق یا لاغر، سفید یا سیاه، موبور یا مومشکی و … سکس کند اما جنسیت در علایق شهوانی موضوعیت ندارد، بعبارتی علایق شهوانی مرحله‌ای پس از جهت‌گیری جنسی است و فرد پس از اینکه جنسیت مورد علاقه خود را برگزید، حال از بین گزینه‌های در دسترس آن یک را بر می‌گزیند که ویژگی‌های شهوانی مورد نظرش را داشته باشد.

درمان

در چنین مواردی در گام اول باید این فعل و انفعال از حالت ناهشیار به هشیاری آورده شود البته اینکار درمان بحساب نمی‌آید یعنی اینکه فرد تمایل به لواط کردن را از دست بدهد ولیکن باعث می‌شود فرد بداند که او در حال مبارزه کردن با جهت‌گیری جنسی خود نیست و این نگرانی و اشتغال ذهنی برطرف شود.

گام دوم معرفی این فرد به جلسات گروه‌درمانی “بازماندگان سواستفاده جنسی مردان” است. این گام بسیار مهم است زیرا معمولا مردانی که در کودکی مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته‌اند در تمام عمرشان در اینباره سکوت کرده‌اند. و این صحبت نکردن به معنای تحمل یک عمر احساس شرم، کمبود عزت نفس و گناه است. اما صحبت کردن آزادانه و بی پرده در حضور کسانی که خودشان نیز چنین تجربه‌ای را از سر گذرانده‌اند، این بار گناه را از دوششان برخواهد داشت، باری که بسیار سنگین است، زیرا افرادی که در کودکی مورد سواستفاده جنسی قرار می‌گیرند از دوجهت در فشارند؛ از سویی مورد ظلم قرار گرفته‌اند و از سوی دیگر نمی‌توانند و نباید دم بزنند.

گام سوم درمان نیز ارجاع فرد به جلسات خانواده‌درمانی است تا در طی این جلسات بتوانند آهسته‌آهسته صمیمیت بین خود و همسرشان را بازسازی کنند.

بازخوانی حادثه

در نهایت بیشتر کسانی که حتی این مراحل درمانی را طی می‌کنند بازهم بخش‌هایی از تمایلات سواستفاده‌گونه را در خو نگه می‌دارند گویی چیزی که در طی لحظات تجاوز جنسی سعی می‌شده به آنها تحمیل شود به بخشی از وجود و علایق جنسی‌شان تبدیل شده اما یادتان باشد علاقه داشتن به چیزی به معنای قدم برداشتن به سوی آنچیز نیست. خیلی از مردان تمایلات جنسی انحرافی دارند و آنها را در تخیلات خود می‌پرورانند، حتی در مورد آن صحبت می‌کنند، گاهی بیاد آن استمنا می‌کنند و حتی فیلم‌های مستهجنی از آن نوع را تماشا می‌کنند اما این مسئله به رابطه زناشویی آنها لطمه نمی‌زند لذا از این لحاظ جای نگرانی وجود ندارد.

نکته آخر اینکه صحبت کردن درباره تمایلات، علایق، جهت‌‌گیری و انحرافات جنسی برای قرنها تابو بوده اما پنهان کردن این مسائل تنها پاک کردن صورت مسئله است. باید دانست که صحبت کردن در مورد این مسائل نه تنها موجب از بین رفتن عفت اجتماعی نمی‌شود بلکه بر آگاهی مردم افزوده و زندگی را برایشان آسوده می‌کند، زندگی که حقشان است.

مردانی که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته اند

 

نویسنده: دکتر جو کورت

نویسنده، روانشناس و مددکار اجتماعی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
پریا میلانیمژگان موسوی Recent comment authors
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
مژگان موسوی
کاربر میهمان
مژگان موسوی

آقای دکتر به نظره شما آدمی که حالا خواسته یا ناخواسته در زمانی لواط کرده آیا درست است که لواط خود را و کون دادنش را به خانم و زنش… بیشتر »

پریا میلانی
کاربر میهمان
پریا میلانی

سلام. ببخشید مردانی که تمایل به مفعول واقع شدن توسط همسرانشون دارن و طلب شکنجه میکنن از همسرانشون؛ در روابط جنسی شون با خانم شون دچار اختلال میشن؟ آیا این… بیشتر »

RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn