نکاتی که باید قبل از زدن پنالتی بدانید

قطعا تمام کسانی که فوتبال بازی کرده‌اند و حتی کسانی که طرفدار فوتبال هستند بخوبی می‌دانند که یکی از ترسناکترین لحظات در فوتبال موقع زدن پنالتی است. هیچ فرقی هم نمی‌کند در حین یک بازی دوستانه محلی بخواهید پنالتی بزنید یا در فینال جام جهانی، یک ابرستاره باشید یا یک بازیکن آماتور، زدن پنالتی همیشه استرس دارد و از آن مهمتر همیشه احتمال خراب کردن آن نیز هست. پنالتی روبروتو باجو در فینال جام جهانی ۱۹۸۴ و پنالتی دیوید ترزگه در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ بهترین نمونه‌ها از این نوع هستند.  

باید دانست که فوتبال ورزش شانس و تکنیک است یعنی هرچقدر تکنیک‌تان خوب باشد اگر شانس یارتان نباشد باز هم ممکن است طرف بازنده باشید اما هرچقدر تکنیک‌تان بهتر باشد شانستان هم برای گل کردن پنالتی بالاتر است. یکی از اجزای تکنیک “علم” است. از همین‌رو روان‌شناسان در پژوهشی رفتار صدها بازیکن را در هنگام زدن پنالتی به دقت تماشا کرده‌اند تا بلکه بتوانند قوانین ” پنالتی زدن ” را کشف کنند و جالب است بدانید توانسته‌اند تا حدودی نیز اینکار را انجام دهند. در ادامه این یادداشت قصد دارم شما را با چند نمونه از این قوانین آشنا کنم.

۱-دروازه‌بانها بهتر است سرجای خود بایستند.

معمولا دروازه‌بانها این فرصت را ندارند که بعد از نواخته شدن ضربه به سمت توپ شیرجه بزنند بهمین خاطر باید جهت ضربه را حدس بزنند و همزمان با شلیک توپ، به آن سمت شیرجه بزنند. بهمین خاطر بیشتر دروازبانان تصمیم می‌گیرند بطور شانسی به سمت چپ یا راستشان بپرند. در تجزیه و تحلیلی که بر روی ۲۸۶ ضربه پنالتی انجام شد، معلوم شد که وقتی دروازه‌بانها به سمت راست می‌پرند ۱۲٫۶% احتمال دارد توپ را مهار کنند، وقتی به سمت چپ می‌پرند۱۴٫۲% احتمال دارد که بتوانند توپ را بگیرند اما وقتی که سرجایشان بایستند در ۳۳٫۳% مواقع می‌توانستند توپ را بگیرند، اما چرا می‌پرند؟ زیرا می‌خواهند از احساس پشیمانی احتمالی بعد از نپریدن اجتناب کنند.

۲-کاملا وسط ایستادن غلط است.

اگر دروازه‌بانی توصیه اول را قانع‌کننده نیافت و باز هم قصد داشت به یکی از دوجهت بپرد بهتر است قبل از اینکه بازیکن ضربه را بزند به اندازه ۶ تا ۱۰ سانتیمتر یه طرف چپ یا راست برود. بر اساس پژوهش‌ها بازیکنی که می‌خواهد ضربه پنالتی را بزند متوجه این اختلاف نخواهد شد اما نیرویی ناهشیار او را وادار می‌کند توپ را به سمتی که عریض‌تر است بزند. با دانستن این نکته اگر دروازه‌بان هنگام نواخته شدن ضربه (که دیگر بازیکن نمی‌تواند تصمیمش را عوض کند) به سمت طرف عریضتر بپرد احتمال بیشتری دارد که بتواند ضربه را مهار کند.

۳-برای زدن پنالتی عجله نکنید.

روان‌شناسان متوجه شدند هرچقدر یک بازیکن قبل از زدن پنالتی مکث کند احتمال گل شدن آن پنالتی بیشتر است. افرادی که برای زدن پنالتی عجله می‌کنند آشکارا قصد دارند از زیر بار استرسی که بر شانه‌هایشان قرار گرفته رها شوند و دروازه‌بان این مسئله را بصورت ناهشیار درک کرده و روحیه می‌گیرد. اما هرچه بازیکن برای زدن ضربه بیشتر معطل کند استرس دروازه‌بان بیشتر می‌شود.

۴-به خودتان بگویید: خرابش نکن.

محققان در پژوهشی از دو بازیکن هم سطح خواستند که هرکدام ۵ پنالتی بزنند. به بازیکن اول گفته شد “بیشتر از دو پنالتی را خراب نکن” و به بازیکن دوم گفته شد ” حداقل سه‌تا را گل کن”. با اینکه این دو جمله از لحاظ تکنیکی معنای یکسانی داشتند ولیکن در طی چندین‌بار تکرار این عمل، هربار بازیکن اول عملکرد بهتری داشت. لذا بهتر است زدن پنالتی را همچون وظیفه‌ای که در طی آن باید از شکست بگریزید بنگرید نه شانسی برای موفقیت.

۵-قبل از زدن ضربه یک هدف را در نظر بگیرید.

بازیکنی که می‌خواهد ضربه پنالتی را بزند باید نقطه‌ای را درون دروازه مشخص کند و توپ را به سمت آن شوت کند و هرگز نباید تصمیم‌گیری راجع به جهت ضربه را به حرکات دروازه‌بان یا تصمیمات لحظه آخری موکول کنند زیرا اینکار موجب خراب شدن ضربه می شود.

۶-استرس نگیرید.

پایشی که از هزاران ضربه پنالتی انجام شده نشان می‌دهد استرس کلیدی‌ترین نقش را در به ثمر رسیدن یا نرسیدن یک ضربه پنالتی دارد. البته گفتن جمله ” استرس نگیرید” کمی احمقانه است اما می توانید با تمرین پنالتی استرس خود را کم کنید.

۷-زبان مادری‌تان را در زدن پنالتی لحاظ کنید!

تمام افرادی که خط زبان مادری‌شان از چپ براست نوشته می‌شود (مانند انگلیسی‌زبانها) دچار این سوگیری هستند که یک حرکت از سمت چپ شروع می‌شود و به راست ختم می‌شود. لذا گلهایی که از چپ به راست زده می‌شوند در نظرشان یک گل معمولی است. در پژوهشی آزمایشگران از چند گزارشگر خواستند صحنه چندگل را گزارش کنند. از نظر گزارشگران ایتالیایی گلهایی که از راست به چپ زده می‌شد زیباتر بودند و از نظر گزارشگران عرب (که زبان مادری‌شان از راست به چپ نوشته می‌شود) گلهایی که سمت چپ به راست زده می‌شد زیباتر بودند. این نکته هیچ کمکی به زدن پنالتی نمی‌کند ولی اگر دوست داشتید پنالتی‌تان قشنگ شود این نکته را بکار ببرید.

زدن پنالتینویسنده: متیو هادسون

نویسنده علمی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

نویسنده: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn