چرا افراد مغرور اغلب در زندگی‌شان موفق هستند؟!

من در طول زندگی‌ام با افراد زیادی سر و کار داشته‌ام. در طول این سالها به این نتیجه رسیده‌ام که هر کسی درون خودش نقاط مثبتی دارد که اگر در هنگام تعامل با آنها بر روی این نقاط تمرکز کنیم، تعامل با آنها مطبوع‌تر خواهد بود. در این بین فقط یک عده هستند که هنوز نتوانسته ام با آنها ارتباط خوبی پیدا کنم؛ افراد مغرور !

حقیقت اینست که هیچکس افراد مغرور را دوست ندارد اما قبل از اینکه بخواهیم بر سر این موضوع بحث کنیم اجازه دهید در ابتدا در مورد تعریف غرور به توافق برسیم. روانشناسان غرور را “باور به برتری یا اغراق درباره اهمیت خود می‌دانند که در رفتار و گفته‌ها بروز پیدا می‌کند”. بنظرم این تعریف خوبی است زیرا همه ما می‌توانیم بسرعت در ذهنمان افرادی را پیدا کنیم که این ویژگی را داشته باشند. احتمالا همان افرادی که همواره سعی می‌کنید تا جای ممکن از آنها حذر کنید.

اما از همه اینها که بگذریم یک نکته بسیار جالب در مورد افراد مغرور وجود دارد و آن اینست که علی‌رغم تمام مذمت‌هایی که در فرهنگ‌های گوناگون درباره غرور وجود دارد ولی باز هم  اغلب آنها در زندگی خود موفق هستند. اگر دوست دارید علل این مسئله را بدانید ادامه این یادداشت را مطالعه کنید:

جانستون و همکارانش در پژوهش جامعی که در سال ۲۰۱۰ درباره افراد مغرور به انجام رساندند به این نتیجه رسیدند که این ویژگی علی‌رغم همه بدی‌هایش فوایدی هم دارد که همین فواید به موفقیت در زندگی منجر می‌شوند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

۱-افراد مغرور خشم خود را بروز می‌دهند

غرور رابطه مستقیمی با بروز خشم دارد. یکی از خصیصه‌های اصلی افراد مغرور اینست که به چیزی به اسم “مراعات” اعتقاد ندارند و نسبت به هر موقعیت یا کسی خشمگین شوند، بسرعت خشم خود را بروز می‌دهند. هرچند این مسئله از نظر اجتماعی خیلی پسندیده نیست ولی حقیقت اینست که بروز دادن خشم علاوه بر فواید روانشناختی که دارد، باعث می‌شود که افراد روبروی آنها احساس تهدید کنند و “تهدید” یکی از راههای تاریک رسیدن به موفقیت است.

۲-افراد مغرور سرسخت‌اند

جانستون و همکارانش در پژوهش‌های خود دریافتند افرادی هرچه مغرورتر باشند صفات شخصیتی مرتبط با “سازگاری و همنوایی” در آنها کمرنگ‌تر است بعبارتی آنها انسانهای سرسخت‌تری هستند. ممکن است برایتان سوال شود که سرسختی چه ربطی به موفقیت دارد؟ برای درک این موضوع آخرین باری که با یک انسان سرسخت مباحثه کردید را بخاطر بیاورید، چقدر تلخ، نه؟! معمولا افراد در مواجهه با اینگونه افراد راه خود را کج می‌کنند و از سود هرآنچه هست می‌گذرند. هرچند این مسئله ممکن است به وجهه اجتماعی افراد مغرور ضربه بزند ولی قاعدتا افراد مغرور نیز از این مسئله سود می‌برند.

۳-افراد مغرور مسلطند

جانستون و همکارانش همچنین دریافتند که اغلب افراد مغرور از لحاظ اجتماعی افراد مسلطی هستند و مسلط بودن در بعد اجتماعی می‌تواند فواید فراوانی داشته باشد. مثلا اگر قرار باشد از بین جمعی یکنفر به ریاست انتخاب شود معمولا این مغرورترین فرد گروه است که به ریاست انتخاب می‌شود (معمولا سایرین مراعات او را می‌کنند تا اصطلاحا به او بر نخورد و از گزندش در امان باشند) و اینگونه است که آنها منتفع می‌شوند.

۴-افراد مغرور فکر می کنند از سایرین برترند

هرچند غرور و خودشیفتگی دو پدیده متفاوتند ولی در بعضی صفات باهم مشترکند که یکی از آنها خودبرتر بینی است. شاید یک فرد مغرور در واقع از سایرین برتر نباشد ولی همین پیش انگاره ذهنی اعتمادبنفسی به آنها می‌دهد که بنفع‌شان است. مثلا آنها ممکن است بسیاری از امتیازات را “حق” خود تلقی کرده و برای کسب آنها پا پیش بگذارند درحالیکه سایرین ممکن است از پا پیش گذاشتن برای کسب آن منافع و تردید شرم داشته باشند.

۵-افراد مغرور به دیگران حمله می‌کنند

پژوهش‌ها نشان داده معمولا افراد مغرور در شرایط سخت بجای اینکه به مشکل یورش ببرند به اشخاص یورش می‌برند. برای مثال اگر در اداره‌تان مشکلی پیش بیاید و بخواهید بر سر مسئله‌ای با یکی از همکاران مغرورتان بحث کنید این بحث بسرعت تبدیل به یک بحث شخصی می‌شود (آنها بحث را شخصی می‌کنند) و بدینگونه سایرین را می‌کوبند. هرچند اینکار شیوه‌ای کثیف و ناجوانمردانه است ولی همین هجوم بردن به دیگران باعث ضعف سایرین در مقابل این فرد می‌شود؛ یعنی آنها همیشه یک سروگردن از بقیه بالاترند.

منابع:

Bingham, P. M., & Souza, J. (2009). Death from a distance and the birth of a humane universe. Lexington, KY: BookSurge Publishing.

Figueredo , A. J. , Brumbach , B. H. , Jones , D. N. , Sefcek , J. A. , Vasquez , G. , & Jacobs , W. J. ( 2008 ). Ecological constraints on mating tactics. In G. Geher & G. Miller (Eds.), Mating intelligence: Sex, relationships, and the mind’s reproductive system (pp. 337–۳۶۵). Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum.

Geher, G. (2014). Evolutionary Psychology 101. New York: Springer.

Geher, G., & Kaufman, S. B. (2013). Mating Intelligence Unleashed. New York: Oxford University Press.

Johnson, R. E., Silverman, S. B., Shyamsunder, A., Swee, H.-Y., *Rodopman, O. B., *Cho, E., & *Bauer, J. (2010). Acting superior but actually inferior?: Correlates and consequences of workplace arrogance. Human Performance, 23, 403-427.

Krueger, J. (1998), “Enhancement Bias in Descriptions of Self and Others”, Personality and Social Psychology Bulletin 24 (5): 505–۵۱۶٫

افراد مغرورنویسنده: دکتر گلن گهر

استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی نیویورک

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
پراید Recent comment authors
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
پراید
کاربر میهمان
پراید

یعنی الان همه به من میگن مغرور چیز خوبیه یا نه

RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn