چرا دختران خوشگل درسشان ضعیف است؟

دوباره به آن قسمت از سال تحصیلی رسیدیم. آن قسمتی که تمام دانش‌آموزان کشور در طی آن در حال جمع و جور کردن خودشان برای از سر گذراندن امتحانات پایان‌ترم هستند. هرچند معمولا در این وقت سال بیشتر دانش‌آموزان سرمست از یک استراحت حسابی و دید و بازدیدهای بهاری شادانه در تکاپوی درس و مدرسه هستند ولیکن در این بین عده‌ای نیز هستند که کم‌کم برای ماتم گرفتن آماده می‌شوند، کسانی که تمام سال را شادتر از بقیه سپری کرده‌اند اما الان از همه غمگین‌تر  از بقیه هستند یعنی دختران خوشگل !

چندوقت پیش یکی از برندهای معروف تولید لباس تی‌شرتی دخترانه تولید کرد که روی قسمت سینه‌اش با خطی درشت و صورتی این جمله نوشته بود ” من خوشگلتر از اونی هستم که درس بخونم”، همچنین چندوقت قبل از آن نیز وبسایت JC Penny نیز برای مدتی تیشرتی را برای فروش در وبسایت خود قرار داد که روی آن نوشته شد بود ” من انقدر خوشگلم که نمی‌تونم تکالیفم رو انجام بدم واسه همین داداشم این کارو برام انجام میده” البته این تی‌شرت چندساعت بعد از روی وبسایت حذف شد (احتمالا بدلیل بازخوردهای منفی).

ممکن است این جملات از دید بسیاری از افراد خیلی مهم نباشد (آن را صرفا یک جمله طنز بدانند) اما از دیدگاه روان‌شناختی به یک مسئله بسیار مهم اشاره می‌کند و آن تصورات قالبی است که جامعه نسبت به دختران خوشگل و رابطه آنها با تحصیلات و احتمالا هوش دارد. اما جدای از اینکه شما جزو عده بیخیالان نسبت به این مسئله باشید یا جزو والدینی که از تولید این تصورات قالبی خونشان بجوش می‌آید، حقیقت غافلگیرکننده ماجرا این است که بر اساس پژوهش های لورا پرک و همکارانش – از دانشگاه بوفالو – این باور عامیانه درباره دختران خوشگل تا حدودی درست است!

پرک در نسخه ماه آگوست مجله شخصیت و رون‌شناسی اجتماعی نتایج پژوهشی را منتشر ساخت که بسیاری از زنان را متحیر ساخت؛ دختران خوشگل از لحاظ درسی ضعیفتر هستند. در حقیقت آنها دریافتند زنان هرچه بیشتر راجع به روابط عاشقانه (Romance) فکر کنند کمتر نسبت به مطالعه و کسب علم در رشته‌های پایه (علوم پایه، علوم مرتبط با تکنولوژی، علوم مهندسی و از همه مهمتر ریاضیات) علاقه نشان می‌دهند و از آنجائیکه قاعدتا دختران خوشگل بیشتر به عشق فکر می‌کنند (پیشنهادات هیجان‌انگیزتر و فراوانتری به آنها می‌شود و بطور کلی بیشتر درگیر این مسئله هستند!) نسبت به دختران معمولی از لحاظ درسی ضعیفتر هستند. درحالیکه مردان می‌توانند کاملا درگیر عشق و مسائل عاشقانه باشند ولی علاقه خود به علوم مخصوصا ریاضیات را نیز حفظ کنند.

پرک و همکارانش در یکی از مجموعه آزمایشات خود تعدادی زن و مرد دانشجو را در مکانی جمع کردند و به آنها تعدادی عکس نشان دادند. عکسها عمدتا از دو گونه انتخاب شده بودند یک دسته مربوط به علوم مختلف و یک دسته عکسهای مربوط به صحنه‌های رمانتیک و این عکسها با فشار دکمه‌ای که در اختیار مشارکت‌کننده بود بصورت تصادفی پشت سر هم به نمایش در می‌آمدند. پس از گذشت زمان اندکی از آغاز آزمایش پژوهشگران پی بردند هر چه از زمان آزمایش می‌گذرد زنان بر روی عکسهای مربوط به صحنه‌های رمانتیک تامل بیشتری می‌کنند و عکسهای مربوط به علوم (کتاب، دفتر، کتابخانه، مسئله و …) را زودتر رد می‌کنند در حالیکه مردان اینگونه نبودند (بر عکسهای رمانتیک تامل بیشتری می‌کردند اما عکسهای مربوط به علوم را زودتر رد نمی‌کردند). وقتی پژوهشگران در انتهای آزمایش این افراد را مورد پایش قرار دادند بیشتر زنان اعلام کردند علاقه‌ای به صحبت کردن راجع به علم ندارند (در حالیکه بیشتر آنها قبل از شروع آزمایش اعلام کرده بودند به علوم مخصوصا علوم پایه و مهندسی علاقمندند).

این پژوهشگران برای بررسی بیشتر این موضوع به تعدادی مشارکت‌کننده دستگاه ضبط صوتی دادند که در پایان هر شب عملکرد روزانه خود را در آنها ضبط کنند مثلا بگویند آنروز اهدافشان چه بوده، چکار کرده‌اند، سپس در مورد تکالیف درسی‌شان صحبت کنند و در انتها در مورد اتفاقات عاطفی که آنروز برایشان افتاده (مخصوصا عشق) صحبت کنند. وقتی پژوهشگران این یافته‌ها را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کردند به این نتیجه رسیدند که در آن روزهایی که این دختران اتفاقات رمانتیکی را از سر گذرانده‌اند، تمرکز کمتری بر درس‌هایشان مخصوصا ریاضیات داشته‌اند. البته این اثر فوری ماجراست و اثرات بعدی این مسئله اینست که هر روزی که این دختران رخدادهای رمانتیک را از سر گذرانده‌ بودند، روز بعدش علاقه کمتری به علوم پایه نشان می‌دادند.

لذا می‌توان نتیجه گرفت، هرچند نوشته‌های روی این تیشرت‌ها زیاد خوشایند نیست ولی درست است و دختران خوشگل درسشان ضعیفتر است و لذا معمولا موفقیت‌های کمتری در زمینه تحصیلی کسب می‌کنند. البته این نتایج تلویحات بیشتری هم دارد که یکی از جنجال‌برانگیزترین آنها اینست که اگر دختران خوشگل درسشان خوب نیست پس احتمالا بیشتر دخترانی که به مراتب بالای دانشگاهی می‌رسند جزو این دسته نیستند!!! (هر چند هنوز کسی این موضوع را مورد آزمایش قرار نداده ولی تجربه و مشاهده من تا حدودی آن را تائید می‌کند) اما نکته خوشحال کننده اینست که این پژوهش اثبات می‌کند ضعف درسی دختران خوشگل ناشی از ضعف هوشی آنها نیست لذا آنها نباید این موضوع را بهانه درس نخواندن قرار دهند!

منابع: 

Park et al. (2011). Effects of Everyday Romantic Goal Pursuit on Women’s Attitudes Toward Math and Science. Personality and Social Psychology Bulletin, 37, ۱۲۵۹-۱۲۷۳٫

دختران خوشگلنویسنده: دکتر سایان بیلاک

استاد روانشناسی دانشگاه شیکاگو

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn