چرا زنان مردان قد بلند را بیشتر می‌پسندند؟

در مورد مردان قد بلند یک ویژگی جالب وجود دارد و آن اینست که – بجز ناپلئون – مردان قد بلند به احتمال بیشتری در رقابت‌های اجتماعی پیروز می‌شوند برای مثال بر اساس پژوهش‌ها مردان قد بلند در رقابت‌های انتخاباتی نسبت به مردان کوتاه قد شانس بیشتری برای پیروز شدن و همچنین انتخاب دوباره در آن پست (ریاست جمهوری، شهردار، نماینده پارلمان و …) دارند. توانایی بالای مردان قد بلند احتمالا نشان دهنده عزت نفس بیشتر آنان است. در ضمن بد نیست بدانید مردان قد بلند نسبت سایر مردان کمتر حسادت می‌کنند، خوشحال‌ترند (حتی اگر لیاقت آن را نداشته باشند) و هنگامی که بحث روابط رمانتیک پیش بیاید زنان ترجیح می‌دهند شوهرانی قدبلندتر از خودشان داشته باشند.

اینکه مردان قدبلند خوشحالترند یا در رقابت با یک مرد قد کوتاه احتمال بیشتری دارد که برای پستی انتخاب شوند، شاید برای خیلی‌ها اهمیت نداشته باشد اما بسیاری از افراد مایلند بدانند واقعا چرا زنان مردان قد بلند را برای ازدواج ترجیح می‌دهند (البته کلمه “ترجیح” به معنای این نیست که مردان کوتاه قد بزودی منقرض می‌شوند، منظور اینست که مردان قد بلند در نظر زنان خوشایندترند). پس بیایید باهم دلایل آن را بررسی کنیم.

چرا زنان غارنشین مردان قد بلند را ترجیح می‌دادند؟

بسیاری از صفات و ترجیحات ما ریشه‌ای تکاملی دارند و برای بقای ما ضروری هستند، برای مثال ترس از ارتفاع، تاریکی، مار، عنکبوت و … ترسهایی تکاملی هستند زیرا معلوم شده افرادی که تابحال حتی یکبار هم با چنین مواردی برخورد نداشته‌اند (مثلا کودکان ۳ ساله) هم در صورت مواجهه با این موارد می‌ترسند پس ترس از این موارد یاد گرفتنی نیست بلکه ریشه در ژنتیک ما دارد.

بهترین مثال برای ترجیحات تکاملی هم تمایل مردان برای ازدواج با زنهایی است که سینه و باسن بزرگی دارند (این زنان در نظر مردان جذابترند) زیرا سینه بزرگ نشان از توان شیردهی بالا و باسن بزرگ (لگن بزرگ) نشان از توان زایندگی بالاست که هر دو مورد برای بقای ما ضروری هستند.

روان‌شناسان تکاملی معتقدند اینکه زنان مردان قد بلند را ترجیح می‌دهند نیز بخاطر ارزشی است که برای بقای آنها و نسلشان دارد زیرا مردان قد بلند قوی‌ترند و می‌توانند از لحاظ جسمانی از خانواده و نسل خود دفاع بهتر کنند.

البته ممکن است در نگاه اول “بلندی قد” در برابر صفاتی همچون قدرت، سرعت و هوش، حرف چندانی برای گفتن نداشته باشد اما با در نظر گرفتن این دو نکته به اهمیت آن پی می‌برید:

الف) مردان قد بلند قوی‌تر بنظر می‌رسند زیرا در ذهن ما قد، وزن و نیرو با هم رابطه مستقیم دارند (بهمین خاطر است که افراد چاق و قد کوتاه زود به چشم می‌آیند و خوشایند نیستند زیرا این تناسب ذهنی را بهم می‌زنند).

ب) نگاه از بالا به پایین به دیگران بصورت ناهشیار به مردان قد بلند موضع برتری را می‌دهد و بواسطه این اعتماد بنفس پنهانی، مردان قد بلند توانایی انجام کارهایی را دارند که مردان کوتاه قد اعتماد به نفس لازم برای انجام آنها را ندارند.

اما دوره غارنشینی مدتهاست پایان یافته و ارزش بقای قد بلندی هم آنقدر قوی نیست که بتواند این ترجیح را توجیه کند. مثلا شاید زنان بین دو مرد که از تمام جهات شبیه هم هستند و تنها تفاوتشان اینست که یکی قدبلندتر از دیگری است، مرد قد بلندتر را انتخاب کند ولی اگر مرد قد کوتاه‌تر کمی ثروتمندتر، باهوشتر یا اجتماعی‌تر باشد این انتخاب بسرعت تغییر می‌کند.

 لذا تنها توجیه تکاملی این مسئله قانع‌کننده نیست ولی خوشبختانه بجز ریشه تکاملی، این مسئله دلیل دیگری هم دارد.

چرا زنان امروزی مردان قد بلند را برای ازدواج ترجیح می‌دهند؟

روان‌شناسان اجتماعی معتقدند یک دلیل آشکار برای این مسئله “رسانه‌ها” هستند. سلایق همه ما در طول سالیان دراز توسط رسانه‌ها (تلویزیون، سینما، اینترنت، روزنامه، تابلوهای تبلیغاتی و …) شکل گرفته‌اند. رسانه‌ها سالهاست که زن و مرد زیبا را با ویژگی‌های ظاهری بخصوصی نشان می‌دهد. مثلا مرد زیبای ارائه شده توسط رسانه‌ها مردی با چشمان و موهای رنگی، لاغر، قد بلند و … و زن نمونه از نظر رسانه‌ها زنی قلمی با چشمانی درشت و رنگی، شکمی لاغر، باسنی بزرگ و … است. وقتی رسانه‌ها در طول سالیان دراز بارها و بارها قهرمانان را با این ویژگی‌ها نشان می‌دهند، کم کم در ذهن مردم مرد زیبا مردی است که یکی از ویژگی‌هایش قد بلند است.

شاید بنظرتان رسانه‌ها قدرت تغییر علایق و سلایق تمام جامعه را نداشته باشند. بله، درست است ولی وقتی سلایق بخش عمده‌ای (و حتی کمتر) از افراد جامعه به سمتی رفت، دیگران نیز برای اینکه متفاوت نباشند یا عقب نیفتند سلایق خود را متناسب با آن جهت‌گیری تغییر می‌دهند مخصوصا هنگامی که این جهت‌گیری زمینه تکاملی نیز داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر:

Stulp, G., Buunk, A. P., Verhulst, S., & Pollet, T. V. (2013). Tall claims? Sense and nonsense about the importance of height of US presidents. The Leadership Quarterly, 24(1), 159-171. doi: 10.1016/j.leaqua.2012.09.002

Stulp, G., Buunk, A. P., & Pollet, T. V. (2013). Women want taller men more than men want shorter women. Personality and Individual Differences. doi: 10.1016/j.paid.2012.12.019

مردان قد بلندنویسنده: دکتر سوزان کراس ویتبورن

استاد روانشناسی دانشگاه ماساچوست

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn