چگونه سرعت خواندن خود را افزایش دهیم؟

جدیدا نرم‌افزارهایی به بازار معرفی شده که ادعا می‌شود می‌توانند سرعت خواندن شما را دوبرابر، سه برابر و حتی چهاربرابر کنند! نرم‌افزارهایی از قبیل Velocity، ReadQuick  ، Speed reader، ReadMe  از ایندست نرم‌افزارها هستند . سازندگان این نرم‌افزارها معتقدند از متدهایی استفاده می‌کنند که نه تنها سرعت خواندن را می افزایند بلکه درک مطلب را نیز افزایش می‌دهند. اگر اینطور باشد که خیلی عالی می‌شود، نه؟ آیا واقعا اینطور است؟ بله اما نه کاملا.

تمام این نرم‌افزارها بر مبنای تکنیکی بنام “ارائه بصری سریالی سریع (RSVP)” طراحی شده‌اند که روان‌شناسان شناختی در سال ۱۹۷۰ آن را معرفی کرده بودند.

تکنیک RSVP

طرز کار این تکنیک بدین نحو است: در حالت عادی وقتی مطلبی می‌خوانیم چشمان ما از کلمه‌ای به کلمه‌ دیگر می‌پرد (با نرخی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه) یعنی چشمان ما در حین خواندن از نقطه‌ تمرکزی به نقطه تمرکز دیگری می‌پرد اما در روش RSVP دیگر نیازی نیست چشمانمان از کلمه‌ای به کلمه دیگر بپرند زیرا هر کلمه بصورت منفرد روی مرکز صفحه برای مدت زمان مشخصی به نمایش در می‌آید و شما می‌توانید سرعت به نمایش درآمدن کلمات را به دلخواهتان تنظیم کنید (می‌توانید نمونه این نرم‌افزارها را اینجا ببینید). اگر دقت کنید می‌بینید که وقتی سرعت خواندن را بر روی بیش از ۳۰۰ کلمه در دقیقه تنظیم می‌کنید، خواندن کمی سخت می‌شود.

اما مشکل اینجاست که هرچند با استفاده از روش RSVP چشمان ما می‌توانند در هر دقیقه کلمات بیشتری ببینند (سرعت خواندن ما افزایش می‌یابد) اما توانایی ما برای درک آنچه که خوانده‌ایم کاهش می‌یابد. در حقیقت این یک قانون کلی است که ما هر چه سرعت خواندن را افزایش دهیم میزان درک مطلب و یادآوری آن در آینده کاهش می‌یابد. حتی تکنیک‌های قدیمی تندخوانی نیز این مشکل را دارند و حتی آنهایی که در مسابقات تندخوانی شرکت می‌کنند نیز نمی‌توانند بیش از نیمی از آنچه را که خوانده‌اند درک کنند.

چرا افزایش دادن سرعت خواندن با تکنیک RSVP درک مطلب را کاهش می‌دهد؟

 خواندن با روش RSVP همچون راه رفتن روی تردمیل است، تردمیلی که با یک سرعت ثابت و در یک جهت ثابت حرکت می‌کند. اگر قرار باشد تمام قدمهایی که روی تردمیل برمی‌داریم به یک اندازه باشند مشکلی نیست اما یک لحظه فکر کنید اندازه هر قدمی که روی تردمیل برمی‌داریم با قدم بعدی متفاوت باشد (یک قدم کوچک، بعدی بزرگ، بعدی متوسط و …). استفاده از روش RSVP  در خواندن مانند راه رفتن روی تردمیل با قدمهای نامتوازن است. در حقیقت کلمات با هم تفاوت دارند؛ بعضی‌ها کوتاهتر و بعضی‌ها بلندترند، بعضی‌ها خیلی رایج و بعضی‌ها کمیابند، بعضی از آنها بسیار قابل پیش‌بینی‌اند و بعضی‌ها اینگونه نیستند و …

تمام این تفاوتها باعث می‌شوند زمانی که مغز برای پردازش و درک معنای هر کلمه نیاز دارد متفاوت باشد. وقتی چشمان ما آزاد باشد که بین کلمات حرکت کند، بطور خودکار روی کلمات ثقیل‌تر مدت بیشتری توقف می‌کند اما در روش RSVP این امکان از مغز گرفته می‌شود.

البته اینکه روش RSVP میزان درک مطلب را کاهش می‌دهد دلیل دیگری هم دارد؛ تعدادی از همکارانم از دانشگاه سن‌دیگو در پژوهش‌های خود دریافتند نه تنها سرعت یکسان کلمات بلکه یکطرفه رفتن کلمات در روش RSVP نیز در کاهش درک مطلب موثر است. زیرا ما در حین خواندن گاهی نیاز داریم در جمله به عقب بازگردیم. این مسئله معمولا هنگامی رخ می دهد که ما در حین خواندن یک مطلب با جمله‌ای مبهم مواجه می‌شویم یا گاهی در حین خواندن ذهنمان جای دیگری می‌رود و نیاز داریم برگردیم و بخشی از متن را از نو بخوانیم.

خب اگر RSVP شیوه درستی برای افزایش سرعت خواندن نیست پس باید چه کنیم؟

خوشبختانه روش دیگری هم برای افزایش سرعت خواندن وجود دارد. خواندن مانند نواختن پیانو یا بازی تنیس است یعنی مهارتی است که با تمرین بهبود می‌یابد. لذا آنچنان که پژوهش‌ها نشان می‌دهند، افرادی که بیشتر می‌خوانند سریعتر هم می‌خوانند خیلی معقولانه است اگر انتظار داشته باشیم با افزایش میزان مطالعه سرعت خواندن ما نیز افزایش پیدا کند و از آن مهمتر که درک مطلب را فدای سرعت خواندن نیز نمی‌کنیم.

سرعت خواندننویسنده: دکتر بنیامین برگن

استاد علوم شناختی دانشگاه کالیفرنیا

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn