کمبود قدرت اراده را با چه چیزی می‌توان جبران کرد؟

چندوقت پیش داشتم در یک همایش در مورد “چگونگی تغییر عادات ناسالم” صحبت می‌کرد. در وسط صحبتم یکی از افرادی که در جمع بود دستش را بلند کرد و این سوال را پرسید؛ آیا کمبود قدرت اراده با ناتوانی در تغییر عادتهای بد ارتباطی داره؟ منظورم اینه که من خیلی وقته قصد دارم عادت به پرخوری رو کنار بذارم و بجاش به ورزش عادت کنم اما نمیشه، چون من تنبلم”. در انتهای یادداشت پاسخی که به آن زن دادم را برایتان بازگو خواهم کرد اما الان دوست دارم توجه شما را به این سوال جلب کنم که بنظرتان چند درصد افراد دنیا (مثل این خانم) بر این باورند که لازم است قدرت اراده ابرانسانی داشته باشند تا بتوانند تغییراتی که دوست دارند درونشان بوجود بیاورند؟ آیا راه دومی هم وجود دارد؟

قدرت اراده یعنی “درباره آنچه که دوست داری فکر کن و آن را در رفتارت جاری ساز” یعنی اگر خواسته شما اینست که وزن خود را کاهش دهید یک اراده قدرت قوی باید بتواند کاری کند که حتی اگر در یک رستوران شیک و خودمانی روبروی معشوقه‌تان نشسته باشید و یک کاسه بزرگ پاستای داغ و پر از سس روبرویتان باشد – آنقدر بزرگ که بتوان نصف یک کشور جهان سومی گرسنه را با آن سیر کرد! – تصمیم بگیرید تنها ۱۰ قاشق از آن بخورید و سپس دقیقا همین کار را بکنید. بله این نشان دهنده قدرت اراده است؛ یک اراده قوی!

با این حال سوالم اینست که واقعا چند درصد افراد قادرند اینکار را بکنند؟! آنچه که پژوهش‌ها نشان داده‌اند اینست که بیشتر افراد در چنین موقعیتی هرچه جلویشان باشد می‌خورند. در این حالت بجای اینکه آگاهانه غذا بخوریم در خلسه‌ای فرو می‌رویم که بواسطه آن، بصورت اتوماتیک غذا را در حلقمان می‌ریزیم و حتی آن را مزه هم نمی‌کنیم. در یکی از پژوهش‌هایی که در این زمینه صورت گرفت پژوهشگران مقدار زیادی ذرت بو داده را جلوی افرادی که خود را بی اراده می پنداشتند و قصد داشتند وزنشان را کم کنند گذاشتند تا واکنششان را ببینند. نتایج نشان داد؛ این افراد مقدار بسیار زیادی ذرت بوداده (Popcorn) را خوردند … فقط به این دلیل که آنجا جلوی دستشان بود!

اگر شما نیز مانند بیشتر افراد باشید نیاز است که ” قدرت اراده ” خود را با “قدرت تغییر” پشتیبانی کنید. قدرت تغییر نامی است که من روی تمام عوامل بیرونی گذاشته‌ام که قدرت اراده را تقویت و پشتیبانی می‌کنند. از عوامل قدرت تغییر می‌توان به گروه حمایتی، محیط سلامت محور، دوستان خوب و از همه مهمتر استراتژی هوشمندانه اشاره کرد. البته اخیرا متوجه شدم روان‌شناسان از اصطلاح دیگری برای برای نامیدن قدرت تغییر استفاده می‌کنند؛ اراده بسیط (The Extended will).

بسط دادن اراده یعنی جهان پیرامون خود را بنحوی بیاراییم که از قدرت اراده و تصمیم‌مان برای تغییر پشتیبانی کند بعبارتی بصورت هشیارانه مکانها، افراد و اشیایی را انتخاب کنیم که ما را در راهمان راسختر می‌کنند. ما از دنیای پیرامون خود داربستی مستحکم می‌سازیم که در هنگام ضعف ما را نگه دارند و از سقوطمان پیشگیری کنند. بگذارید با مثالهایی نحوه بکارگیری اراده بسیط را برایتان شرح دهم:

-من می‌دانم اگر برای نهار وارد مغازه اغذیه‌فروشی شوم نمی‌توانم خودم را نگه دارم و دو سه ساندویچ سفارش خواهم داد پس موقع نهار از دوستم می‌خواهم وقتی برای نهار بیرون رفت برای من هم یک ساندویچ بگیرد.

-من می‌دانم اگر همسرم یک دیس بزرگ ماکارونی جلویم بگذارد همه آن را می‌خورم و حتی اگر او جلویم نگذارد خودم پای قابلمه رفته و دوباره و سه باره برای خودم غذا بر می‌دارم پس از او می‌خواهم تنها به اندازه دو بشقاب متوسط غذا درست کند.

-من‌ می‌دانم اگر جاشکلاتی یا ظرف بیسکوئیت روی میزم و حتی توی کشو باشد در طول روز پیوسته یک دستم درون آن خواهد بود پس اصلا توی دفترم ماده خوراکی نگه نمی‌دارم.

-من می‌دانم اگر جایی میهمان شوم نمی‌توانم جلوی خودم را بگیرم و تا سر حد ترکیدن غذا می‌خورم پس دید و بازدیدها را برای بعد از وعده‌های غذایی تنظیم می‌کنم.

-من می‌دانم اگر شماره آن دختر توی موبایلم باشد بالاخره وسوسه کار خودش را می‌کند و ممکن است دردسر برایم درست شود پس بلافاصله شماره‌اش را از موبایلم پاک می‌کنم.

من از کلمه اراده بسیط خیلی خوشم می‌آید زیرا بکلی مفهوم کمک گرفتن را عوض می‌کند یعنی شما قرار نیست برای حل یک مشکل دست به دامان کائنات و آدمهای اطراف شوید بلکه اراده خود را به تمام اشیا و افراد پیرامونتان بسط می‌دهید.

بسیاری از افرادی که ما آنها را بخاطر قدرت اراده قوی که دارند تحسین می‌کنیم در حقیقت از “تکنیک بسط دادن اراده” استفاده می‌کنند!

خب، من در جواب آن خانم چه گفتم؟ گفتم؛ اتفاقا تنبلی می‌تواند خیلی هم مفید باشد! زیرا باعث می‌شود شما چیزی پیدا کنید که بوسیله آن، کار سخت را آسان انجام دهید …

منابع:

“Using only the thought…”  Selig, M. Changepower! 37 Secrets to Habit Change Success (Routledge, 2009), p. xix.

“Scaffolding.”  Heath, J. & Anderson, J., “Procrastination and the Extended Will,” here:

“Stale popcorn.” For this and many other examples, see Brian Wansink, Mindless Eating (Bantam-Dell, 2007).

قدرت ارادهنویسنده: مگ سلیگ

نویسنده و سخنران

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn