یک محصول خلاقانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک محصول خلاقانه به محصولی گفته می‌شود که دارای دو ویژگی باشد: ۱-جدید باشد ۲-مفید باشد. اما این دو شرط تنها شروط لازم برای یک محصول خلاقانه هستند. اما چیزهایی که می‌درخشند و آینده را عوض می‌کنند بجز این شروط باید ۵ ویژگی دیگر هم داشته باشند. بیایید این ویژگی‌ها را باهم مرور کنیم:

۱-سیار باشند

یک محصول خلاقانه که برای درخشیدن در آینده طراحی شده محصولی است که سیار و قابل ادغام باشند. تلفن‌های همراه هوشمند پرچم‌داران این مسیر هستند. با تلفن‌های هوشمند دیگر نیازی نیست برای تماس برقرار کردن خود را به یک باجه برسانیم. همچنین این تلفنهای کوچک آن چنان امکاناتی را در خود گنجانده‌اند که اگر ۲۰ سال پیش می‌خواستید تمام این امکانات را همراه خود داشته باشید باید یک کول‌پشتی بزرگ و سنگین را همراه خود حمل می‌کردید؛ تقویم، ساعت، دوربین، قطب‌نما، تلفن، پیجر، دیکشنری، دستگاه پخش موسیقی، آلبوم عکس، تلویزیون، دفترچه یادداشت و … تنها بخشی از امکاناتی است که تلفن‌های هوشمند برای ما فراهم می‌کنند.گروهی از پژوهشگران دانشگاه MIT در حال کار کردن بر روی پروژه‌ای هستند که به امکان می‌دهد از طریق تلفن همراه بیماری شخص را تشخیص دهیم. از آنجائیکه بیماری الگوی استفاده افراد از تلفن همراه را تغییر می‌دهد، نرم افزارهای هوشمند می‌توانند با زیرنظر گرفتن حرکات، تماس‌های تلفنی و پیامهایی که فرد می‌فرستد، تشخیص دهند که این فرد بیمار است مثلا آمارها نشان می‌دهد افرادی که به آنفولانزا مبتلا هستند کمتر حرکت می‌کنند، و در انتهای شب و صبح زود کمتر تماس می گیرند. البته ممکن است این پژوهش در نظرتان کمی مسخره یا غیرممکن برسد ولی من اختراعات بسیار مفیدی را می‌شناسم که از لای همین ایده‌های مسخره بیرون آمده‌اند. لذا به جرات می‌توان گفت این حرکت گام اول در راستای بوجود آمدن یک پزشک سیار است.

۲-انعطاف‌پذیر باشد

در آینده‌ای نه چندان دور یک محصول خلاقانه محصولی است که بتواند متناسب با شرایط تغییر شکل بدهد و آنچنان هوشمندانه با شرایط جدید سازگار شود که بتوانند در هر لحظه بیشترین سودمندی را داشته باشند. آینه  Cybertecture نمونه ای از یک محصول خلاقانه است. این محصول در ابتدا مانند یک آینه معمولی بنظر می‌رسد که شما می‌توانید خود را در آن ببینید اما در حقیقت یک صفحه نمایش ۸۰ در ۵۰ سانتیمتری است که صفحه‌ای ضدبخار و مقاوم به آب دارد و پس از وصل شدن به اینترنت از طریق Wi-Fi می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد (دقیقا مانند یک تلفن هوشمند). می‌توانید ویدئوی این آینه را در ادامه تماشا کنید:

۳-استفاده از آن ساده باشد

مردم برای سادگی ارزش ویژه‌ای قائل هستند. از آنجائیکه از مدتها قبل سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی آنقدر سرعت گرفته که دیگر هیچکس قادر نیست همه چیز را یاد بگیرد مردم وسائلی را ترجیح می‌دهند که استفاده از آنها ساده باشد و حدالمقدور نیازی به “بلد بودن” نداشته باشد. لذا یک محصول خلاقانه در آینده محصولی است که بهترین‌ها را در قالب ساده‌ترین‌ها ارائه دهد. سادگی در اینجا یک شاخص کاملا ساده دارد؛ آیا یک کودک آن را می‌فهمد؟

رابرت دومارسک یک دانشجوی طراحی استرالیایی است که اخیرا بخاطر طراحی نوعی دوچرخه جایزیه بهترین طراحی را از جشنواره بین‌المللی طراحی استرالیا دریافت کرد. طراحی این دوچرخه بگونه‌ایست که با یک حرکت بسیار ساده از وسط تا می‌شود و جالب اینجاست که وقتی آن را تا می‌کنیم فقط به اندازه یک چرخ دوچرخه جا می‌گیرد. این دوچرخه در حقیقت برای پلیس بریتانیا طراحی شده که با دوچرخه در شهر تردد می‌کنند و بواسطه وزن بسیار سبکی که دارد می‌توان در جاهایی که عبور دوچرخه ممنوع است براحتی آن را تا کرده و در دست بگیرید. در ضمن این دوچرخه از دوام زیادی نیز برخوردار است.

۴-یک محصول خلاقانه سریع است

فرقی نمی‌کند یک دستگاه چه کاری را انجام دهد؛ بریدن یک تکه آهن یا جراحی کردن روی یک انسان، همیشه آن دستگاهی که سریعتر است بهتر است. در آینده مردم به جنون سرعت مبتلا خواهند بود (این یک استعاره است) البته نه به این خاطر که وقتشان کم است؛ چون کم‌حوصله‌تر خواهند بود و چیزهای کند آنها را عصبی می‌کند پس آنچه را که سریعتر باشد بر خواهند داشت.

فقط کافیست به شرکت APPLE و محصولاتی که تولید می‌کند نگاهی بیندازید. بخش زیادی از پول اضافه‌ای که این شرکت از مشتریان خود می گیرد (که البته مشتریان این پول را با طیب خاطر پرداخت می‌کنند) بخاطر سرعت بیشتر محصولاتش در مقایسه با محصولات سایر شرکت‌هاست. پس مردم به سرعت اهمیت می‌دهند، حتی در مقیاس میلی‌ثانیه!

۵- در نهایت یک محصول خلاقانه محصولی ایده‌آل است

در آینده آن محصولی خلاقانه خواهد بود که تنها وقتی به آن نیاز است جلوی چشم باشد یعنی وقتی مشکل بوجود آمد آنگاه پیدایش شود.

اخیرا در کره جنبشی بنام “بالون اینجا” براه افتاده. هدف این جنبش بهینه کردن مصرف سوخت برای رانندگان است. افراد این جنبش بالنهای زردرنگی که به شکل فلشی بزرگ طراحی‌ شده‌اند پر از هلیوم می‌کنند و در محلهای پارک قرار می‌دهند. رانندگانی که قصد دارند ماشین خود را پارک کنند می‌توانند به نزدیک‌ترین محلی که یکی از این بالونها بر فراز آن قرار دارد مراجعه کنند و ماشین خود را در این محل پارک کنند. وقتی راننده‌ای یکی از این محلهای پارک را اشغال کرد بند بالون کشیده شده و بالون پایین می‌آید. بدین طریق نیازی نیست رانندگان بخشی از سوخت خود را برای یافتن یک جای پارک مناسب هدر دهند.می‌توانید ویدئوی آن را در زیر تماشا کنید.

محصول خلاقانهنویسنده: دکتر دریو بوید

استاد بازاریابی و خلاقیت دانشگاه سینسیناتی

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn