۱۰ راهکار برای اینکه احساس بهتری راجع به ظاهر مان داشته باشیم

بعضی از افراد خیلی به ظاهر شان (صورت و هیکل) اهمیت می دهند تا جایی که عزت نفسشان به خوب بودن ظاهر شان گره خورده است. روان شناسان به این ویژگی ” خود-ارزشی مشروط به ظاهر ” می گویند. البته این روزها که زیبایی به چیزی بیش از یک ارزش مبدل شده است، وجود چنین ویژگی در افراد چندان عجیب نیست.

مشکل از جایی شروع می شود کمی وسواس هم به این ویژگی اضافه شود. این افراد اگر ظاهر خوبی داشته باشند احساس عزت نفس می کنند ولی متاسفانه آنها خیلی سخت احساس می کنند ظاهرشان خوب است. آنها یا راضی نمی شوند یا خیلی سخت راضی می شوند. این مشکل می تواند خیلی دردسر ساز باشد تا جایی که ممکن است این افراد به این خاطر که فکر می کنند ظاهر شان به اندازه کافی خوب نیست ممکن است از خانه خارج نشوند. اگر هم از خانه خارج شوند در تمام مدتی که بیرون هستند احساس بی ارزشی و تحقیرشدگی می کنند.

بهمین خاطر امروز تصمیم گرفتم راجع به ده راهکار صحبت کنم تا بوسیله آنها احساس بهتری راجع به ظاهرمان داشته باشیم. بیایید آنها را با هم مرور کنیم:

۱-تعریف و استانداردهای رسانه ها از زیبایی را دور بیندازید.

ما نمی توانیم تعریف جامعه از زیبایی را عوض کنیم، ولی تعریف خودمان را که می توانیم عوض کنیم. هیچگاه استانداردهای زیبایی را با افرادی که در تصاویر تبلیغاتی میبینید تعریف نکنید، در عوض شاخص زیبایی را افرادی که در زندگی واقعی می بینید قرار دهید.

۲-خودتان را با چیزهایی غیر از زیبایی تعریف کنید.

عزت نفس تان را بر اساس صفات درونی (و نه ظاهری) باز تعریف کنید. برای اینکار به خودتان فکر کنید و ببینید چه توانایی های شخصیتی، اجتماعی و هوشی دارید. اینکار با مرور زمان باعث می شود نگاه شما به خودتان و عزت نفستان عوض شده و دیگر وابستگی به صورت یا ظاهر شما نداشته باشد.

۳-اگر احساس کردید ظاهرتان خوب نیست جا نخورید.

گاهی پیش می آید وقتی از جلوی ویترین یا آینه فروشگاه ها رد می شویم تصویر خود را در آینه ببینیم. در اینجور مواقع بیشتر افراد جا می خورند که چقدر اخم کرده اند، چقدر چاقیم، چقدر قد کوتاهند یا لباسهایشان چقدر نامرتب است. حقیقت اینست که همین جا خوردن و اضطراب ناشی از آن، در چهره ما تاثیر می گذارد و ظاهر ما را خرابتر می کند.

۴-لبخند بزنید.

پژوهش های بسیاری تائید کرده اند که لبخند زدن ظاهر ما را جذابتر می کند. علاوه بر این، بر اساس “فرضیه بازخورد چهره ای” لبخند زدن به خودی خود حال ما را بهتر می کند.

۵-کمی به صورتتان استراحت دهید.

یکی دو روز آرایش کردن را کنار بگذارید. بعد به این نتیجه می رسید که وقتی به پوستتان فرصت نفس کشیدن می دهید چقدر ظاهر بهتری پیدا می کنید.

۶- لباسهای راحت بپوشید.

من هر چه فکر می کنم هیچ خاصیتی در لباسهای تنگ نمی بینم، بعلاوه بیشتر افرادی بخاطر چاقی از ظاهر خود ناراضی اند. لباسهای تنگ باعث می شود ما پیوسته احساس چاق بودن کنیم و از این مسئله کاممان تلخ شود. گذشته از این، لباسهای تنگ راحتی ما را هم مختل می کند. پس چه ضرورتی دارد لباسهایی بپوشیم که هم جسم ما را می آزارند و هم روان مان را؟!

۷-کمی به آینه استراحت دهید.

آینه ها را نشکنید ولی سعی کنید عادت “هر ۱۰ دقیقه نگاه کردن در آینه” را ترک کنید. وقتی در خیابان قدم می زنید، بجای نگاه کردن به ویترین فروشگاه ها، با لبخند به افراد نگاه کنید. مطمئن باشید در انتها احساس به مراتب بهتری خواهید داشت (زیرا بیشتر افرادی که ما به آنها لبخند می زنیم، با لبخند جوابمان را می دهند.)

۸-بجای زیبایی روی سلامتی تمرکز کنید.

برای خود یک برنامه ورزشی بریزید البته نه برای تناسب اندام و زیبایی، بلکه برای سلامتی و صحت اندامهایتان این کار را بکنید.

۹-نظر دیگران مهم است؟

ممکن است فکر کنید دماغتان بزرگ است یا گوشهایتان کمی وال است. در واقع ممکن است همین طور هم باشد ولی بگذارید یک نکته طلایی را بشما بگویم: افرادی که ظاهر شما را می بینند عموما دو دسته هستند؛ آنهایی که شما را می شناسند و آنهایی که شما را نمی شناسند. افرادی که ما را می شناسند به دو دسته تقسیم می شوند؛ کسانی که ما را دوست دارند و کسانی که ما را دوست ندارند. و کسانی که ما را دوست دارند هم به دو دسته تقسیم می شوند؛ یا از روی ظاهر ، ما را قضاوت می کند یا بخاطر ویژگی های شخصیتی مان دوستمان دارند. حقیقت اینست که وقتی در خیابان با یک فرد دیگر روبرو می شویم اگر آن فرد شما را نشناسد اصلا راجع به شما فکر نمی کند که بخواهد بداند ظاهرتان خوب است یا نه (شما روزانه با دهها غریبه روبرو می شوید اما آیا به ظاهر آنها توجه می کنید؟!)

اگر با یک آشنا که ما را دوست ندارد روبرو شویم، اگر بهترین ظاهر دنیا را هم داشته باشیم باز هم در چشم او یک موجود ایکبیری هستیم پس فرقی نمی کند ظاهرمان چطور باشد.

اگر با دوستی روبرو شویم که ما را بخاطر ویژگی های شخصیتی مان دوست دارد، اصلا به ظاهر ما توجه نمی کند (مگر اینکه ظاهر ما فوق العاده خوب یا فوق العاده زشت باشد، که معمولا اینطور نیست).

با دوستانی که افراد را از روی ظاهرشان قضاوت می کنند هم قطع رابطه کنید!

۱۰- پیری را بپذیرید.

اگر بخواهیم دائما خودمان را با کسانی که سالها از خودمان جوانتر هستند مقایسه کنیم، تنها خودمان را آزرده ایم. حتی مقایسه خودمان با بازیگران هالیوودی همسن و سالمان هم ما را می آزارد. چون ما آنقدر پول نداریم که هر سال خودمان را بدست بهترین جراحان زیبایی بسپاریم و نیازی هم به این کار نداریم چون ما مثل بازیگران هالیوود از ظاهر مان پول در نمی آوریم. پس بپذیریم: هر چه سنمان بیشتر می شود، پیرتر به نظر می آییم.

در نهایت باید یادآوری کنم که انتقال از “نارضایتی از ظاهر ” به “رضایت از ظاهر ” کار ساده ای نیست اما اگر دوست دارید شاد باشید همین الان در این مسیر گام بردارید.

منابع:

Noser, A., & Zeigler-Hill, V. (2014). Investing in the ideal: Does objectified body consciousness mediate the association between appearance contingent self-worth and appearance self-esteem in women?. Body Image, 11(2), 119-125. doi:10.1016/j.bodyim.2013.11.006

 

نویسنده: دکتر سوزان کراس ویتبورن

استاد روان شناسی دانشگاه ماساچوست

ظاهر

منبع: PSYCHOLOGY TODAY

مترجم: حمید ابراهیمی زاده

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  وارد شدن  
آگاه ساختن از
RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn